Samodzielna aranżacja pomieszczenia nie należy do najłatwiejszych zadań, gdyż trzeba dobrać meble i elementy dekoracyjne tak, by tworzyły spójną przestrzeń, a przy tym zapewniały komfort użytkowania. Tym, co przysparza najwięcej problemów osobom samodzielnie projektującym wnętrze jest to, jak dopasować narożnik do stylu wnętrza. Jaka kolorystyka i styl mebla będą najlepsze i na jakie dodatkowe funkcjonalności zwracać uwagę? Na te i więcej pytań odpowiadamy w niniejszym tekście!

Zastanów się nad stylem wnętrza, który chcesz stworzyć

Jak dobrać odpowiedni narożnik? Wszystko zależy od tego, na jakim etapie jest urządzanie Twojego salonu. Jeśli dopiero tworzysz wystrój pomieszczenia i dobierasz elementy, masz znacznie łatwiejsze zadanie, gdyż nie jesteś niczym ograniczony. Możesz wybrać narożnik w jasnych odcieniach, brązach czy nawet czerni, obity zarówno tkaniną, jak i skórą. Jeśli narożnik ma być uzupełnieniem już istniejącej aranżacji, dobierz go w zgodzie ze stylem lub pobaw się w kontrast, na przykład ustawiając jasny narożnik w ciemnym salonie. To, jaki narożnik będzie pasować do stylu, zależy wyłącznie od tego, jaki wystrój pomieszczenia chcesz uzyskać.

narożnik do salonu

Określ rozmiary narożnika, który chcesz umieścić w salonie

To, jaki narożnik będzie odpowiedni, zależy też w bardzo dużym stopniu od pomieszczenia, w którym ma stanąć – a ściślej jego rozmiarów. Osoby, które posiadają niewielkich rozmiarów salon lub inny pokój, w którym ma stanąć ten mebel wypoczynkowy, powinny zainteresować się bardziej kompaktowym rozwiązaniem, jak narożnik Haiti. Warto postawić na utrzymany w jasnej kolorystyce narożnik, który pozwoli dodatkowo optycznie powiększyć pomieszczenie. Świetnym rozwiązaniem są meble wyposażone w pojemniki – nawet jeśli nie będą wykorzystywane do przechowywania pościeli, dodatkowy schowek w małym pomieszczeniu jest na wagę złota.

narożnik do nowoczesnego stylu

Ci, którzy mają szczęście posiadać przestronny salon, mogą popuścić wodzę fantazji i postawić na duży, modułowy narożnik, jak model Chicago. Tego typu rozwiązanie zapewni komfortowy wypoczynek nawet 5 osobom jednocześnie. Modele tego typu często wyposażone są także w funkcję relaks, które pozwalają na dodatkowe dopasowanie poszczególnych elementów, takich jak zagłówek czy oparcie, do wymagań danego użytkownika. Znacząco wpływa to na poprawę komfortu.

Zastanów się nad najoptymalniejszym kolorem narożnika

Jak wiadomo, barwa mebli ma kluczowy wpływ na to, jaki klimat panował będzie w pomieszczeniu. Zatem jak dobrać kolor narożnika do salonu, by stworzyć świetną kompozycję? Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. Jeśli zależy Ci na lekkim i przestronnym wnętrzu, doskonale spiszą się narożniki w jasnej kolorystyce, takie jak narożnik z funkcją spania Hampton. Jak w przypadku wszystkich innych elementów aranżacyjnych, jasne wybarwienie pozwoli na optyczne powiększenie pomieszczenia, nada mu także lekkości. Narożniki te z pewnością docenią wielbiciele stylu minimalistycznego.

Z kolei osoby zastanawiające się nad tym, jaki narożnik do stylu nowoczesnego będzie najlepszy, powinny zainteresować się meblami w ciemnym czy wręcz czarnym wybarwieniu, jak narożnik z funkcją spania Swan. Spisze się on także jako element aranżacji stylu industrialnego czy glamour. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by pobawić się nieco kolorystyką i postawić na przykład na narożnik kontrastujący z resztą pomieszczenia. W tym wypadku dodatki, jak poduszki, narzuta czy nawet kwiaty mogą pomóc uzyskać harmonijną kompozycję.

Komfort, wygląd czy funkcjonalność? A może wszystko jednocześnie?

Wciąż w naszych głowach funkcjonuje przekonanie, że narożnik czy sofa nie może być jednocześnie estetyczna, wygodna w dłuższym użytkowaniu i być przy tym funkcjonalnym elementem wyposażenia. Czasy te na szczęście bezpowrotnie minęły i teraz osoby głowiące się jak dobrać narożnik do salonu, mogą zyskać wszystkie te cechy – a nawet więcej!

dobry narożnik do salonu

Jeśli jesteś na etapie wyboru narożnika, zdecydowanie warto postawić na narożnik z funkcją spania lub narożnik z funkcją relaks. Pierwszy doskonale spisze się jako awaryjna, a zarazem bardzo wygodna przestrzeń do spania. Jeśli często nocują u Ciebie znajomi bądź rodzina, będzie to strzał w dziesiątkę. Jeśli z kolei lubisz wieczorami spędzać czas przed telewizorem czy przy dobrej książce, narożnik z funkcją relaks pozwoli uprzyjemnić ten czas. Niektóre modele, jak narożnik Airy, oprócz możliwości regulacji oparcia czy zagłówka, pozwolą także wysunąć siedzisko, zmieniając mebel w bardzo komfortowe miejsce do spania.