Wykonane w jasnych odcieniach szarości czy wręcz bieli salony cieszą się ogromną popularnością, szczególnie wśród osób, które chcą stworzyć nowoczesne, minimalistyczne i przytulne wnętrze. Jak w każdym salonie, tak i tutaj nie może zabraknąć jednego elementu – kanapy. Jaka sofa w jasnym salonie będzie dobrym wyborem, czy warto postawić na klasyczne rozwiązania, czy może zdecydować się na odważniejsze, kontrastujące z wystrojem wnętrza? Na te i więcej pytań odpowiadamy w niniejszym tekście!

Sofy do jasnego salonu – elegancja i harmonia barw

Jasne wnętrza salonów zyskały swoją olbrzymią popularność ze względu na lekkość i elegancję, a także wrażenie przestrzeni, które stwarzają. By jednak udało się stworzyć taką kompozycję, konieczne jest wybranie odpowiednich elementów pokoju. Jednym z nich jest wybór sofy do jasnego salonu

sofa do jasnego salonu

Dla osób, które preferują harmonijne kompozycje, doskonałym wyborem będzie mebel w jasnych odcieniach szarości, jak sofa Kelly. Kanapa tego typu spotęguje cały efekt i sprawi, że pomieszczenie będzie miało bardzo elegancki, nowoczesny klimat. Jeśli reszta przestrzeni utrzymana jest w podobnych barwach, dobrym pomysłem będzie wprowadzenie delikatnego kontrastu, na przykład za sprawą odpowiednich dodatków czy poduszek, by przełamać monotonię, która może się wkradać.

Sofa do jasnego salonu – mebel w kontrastujących barwach

Osoby, które szukają alternatywnego rozwiązania, ucieszy fakt, że sofa w salonie nie musi być utrzymana w podobnej kolorystyce, co ściany i reszta dodatków. Zamiast tego, wykorzystać można kontrastujące meble. Dobrym przykładem może być sofa Barcelona. Kanapy i narożniki utrzymane w ciemnych odcieniach szarości czy nawet w czerni będą świetnie pasować do jasnego salonu. Tworzy ona silny kontrast i nadaje pomieszczeniu dynamiki.

sofa do jasnego salonu

Warto jednak zachować tutaj umiar. Jeśli tego typu kanapa w salonie będzie otoczona utrzymanymi w ciemnych barwach dodatkami, to całość może mocno przytłaczać i wizualnie pomniejszać przestrzeń – co będzie dodatkowym problemem w przypadku mniejszych salonów. W takiej sytuacji można wykorzystać odpowiednie oświetlenie, które pomoże rozwiązać ten problem. Można też pójść na kompromis i zamiast bardzo ciemnego mebla, zdecydować się na przykład na niebieską sofę Oland. W dalszym ciągu pozwoli wprowadzić nieco kontrastu, a jednocześnie nie stworzy zbyt ciemnej przestrzeni. Do tego typu kanapy także bardzo łatwo dopasować świetnie pasujące dodatki.

sofa do jasnego salonu

Jaki kolor sofy sprawdzi się najlepiej?

Za sobą mamy już bardzo jasne kanapy, te nieco ciemniejsze, jak i meble kolorem niewiele odbiegające od czerni, jednak tutaj nasuwa się pytanie – jaki kolor sofy dobrać w zależności od odcienia ścian? Wszystko oczywiście zależy od preferencji domowników, a także samego pomieszczenia, w którym stanąć ma sofa.

Jeśli pokój przeznaczony na salon ma sporą powierzchnię, bez problemu zastosować można nawet bardzo ciemne narożniki i sofy, gdyż nie zmniejszą one w znaczący sposób optycznie pomieszczenia. Nadadzą także pomieszczeniu dodatkowego efektu ekskluzywności i elegancji. Dodatkowo ciemne sofy mają olbrzymią zaletę, której na próżno szukać w jasnych odpowiednikach – odporność na zabrudzenia. Z ciemnej kanapy znacznie łatwiej usunąć plamy, nie widać też na nich niewielkich zabrudzeń, nie wymagają więc tak pilnej i regularnej pielęgnacji.

Z kolei w salonach o niewielkich rozmiarach, bez dostępu dużej ilości naturalnego światła, zdecydowanie lepszym wyborem będzie sofa biała, w odcieniach jasnych szarości lub w kolorach pastelowych. Optycznie powiększy pomieszczenie i nada mu lekkości. Jeśli bardzo zależy nam na ciemnych barwach, lepszym wyborem będzie wykorzystanie odpowiednich dodatków, zasłon czy poduszek.

sofa w jasnym salonie

Jak dobrać kolor kanapy do wnętrza?

Poszukując odpowiedniego mebla do salonu, dobrze jest zastanowić się, jaki dobrać kolor sofy do wnętrza. Jeśli dobieramy go do nowego, pozbawionego innych przedmiotów pomieszczenia, nie ma tutaj większego problemu, jednak w już urządzonym salonie musimy dopasować go do znajdujących się tam mebli i dodatków, by stworzyć spójną całość. Przy tym wszystkim warto także pamiętać o tym, że sofa służy do wypoczynku. Mebel ten musi być więc wygodny i funkcjonalny, a nie wyłącznie ładnie się prezentować.

Z pewnością w głowach kotłuje się jeszcze jedno pytanie – gdzie kupić sofę? Jeśli tylko jest możliwość, zawsze warto odwiedzić lokalny salon meblowy – można wtedy wypróbować kanapę i zobaczyć, czy będzie ona odpowiadać naszym potrzebom. Z różnych powodów nie zawsze jest to jednak możliwe. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą sof, gdzie znaleźć można meble w różnych wybarwieniach i stylach, obite zarówno materiałami, jak i wykonane ze skóry.