Funkcjonalne meble do Twojego mieszkania. Czym należy się kierować przy wyborze rozkładanej kanapy do salonu?

Rozkładana kanapa lub sofa o modułowej budowie i wysokiej funkcjonalności to doskonały wybór dla praktycznie każdego salonu. Meble te stanowić będą podstawę aranżacyjną pomieszczenia, a przy tym zapewnią Ci naprawdę sporą uniwersalność zastosowania. Wszystko to jednak pod warunkiem, że swoją rozkładaną kanapę lub sofę do salonu wybierzesz świadomie i zgodnie ze sztuką. Na czym ta sztuka polega? Czym powinieneś się kierować, wybierając meble tego typu?

Sofa, kanapa, fotele czy narożnik? Jaki typ mebli najlepiej sprawdzi się w Twoim salonie?

Praktycznie każdy salon daje więcej niż jedną możliwość, jeśli chodzi o wybór mebli stanowiących podstawę do jego aranżacji. W zależności od Twoich preferencji i oczekiwań, możesz więc postawić na:

  • sofę – może to być sofa tradycyjna, sofa modułowa lub sofa rozkładana, czyli posiadająca tzw. funkcję spania;
  • kanapę – zazwyczaj są to kanapy rozkładane, choć poszczególne modele mogą się znacząco różnić szczegółami;
  • narożniknarożniki modułowe coraz bardziej zyskują na popularności, zarówno przez swoją nowoczesną konstrukcję, wysoki komfort, jak i dużą wszechstronność;
  • fotele – w niektórych salonach to fotele, a nie kanapy, stanowią centrum aranżacyjne, co przy umiejętnym zaplanowaniu przestrzeni może być naprawdę ciekawym rozwiązaniem.

Przy wyborze funkcjonalnych mebli do salonu ostatecznie najważniejsza jest ich indywidualna charakterystyka oraz dopasowanie do Twoich potrzeb i możliwości. Jeśli najlepiej spełnia je mała sofa modułowa, postaw na sofę, jeśli z kolei bardziej odpowiednia okaże się duża rozkładana kanapa, to ona powinna być Twoim pierwszym wyborem. Co jeszcze powinieneś wziąć pod uwagę?

Funkcjonalność, modułowość, może rozmiar? Czym powinieneś kierować się przy wyborze nowoczesnej kanapy rozkładanej do salonu?

Problem z doborem odpowiednich mebli do salonu często wynika z niesprecyzowanych oczekiwań i nie do końca przemyślanych wymagań. Przygotowując się do zakupu konkretnego modelu, warto wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • Rozmiar kanapy lub sofy – niby oczywiste, a mimo wszystko wciąż sprawia tak wiele trudności. Dlaczego? Głównie dlatego, że dokonując wyboru pod kątem gabarytów kanapy, koncentrujemy się zwykle na ilości miejsca, jakie może ona zajmować. Tymczasem zupełnie zapominamy o tym, że rozmiar mebla ma być przede wszystkim dopasowany do jego przeznaczenia. Inny model kanapy będzie dla Ciebie odpowiedni, jeśli będzie on miał za zadanie pomieścić pięcioosobową rodzinę (np. podczas oglądanie meczu lub na wspólnym seansie filmowym), a inny, gdy szukasz sofy wyłącznie dla dwojga. Idealnym wyborem dla dwojga, na długie, intymne wieczory, będzie np. elegancka i bardzo wygodna sofa Hampton. Dla dużej rodziny lub dla gości doskonale sprawdzi się z kolei sofa z funkcją spania Mocca – obszerna, z ruchomymi zagłówkami i dostępna również ze skórzanym obiciem.
  • Przeznaczenie – ponownie, niby oczywiste, a jednak często się na tym potykamy. Bo też do czego, tak naprawdę, chcesz używać tej konkretnej sofy lub kanapy? Jeśli tylko do wygodnego siedzenia i stylowej aranżacji wnętrza, możesz wybrać klasyczną sofę Imperio z kolekcji modułowej, z ruchomymi zagłówkami, skrzynią i komfortowym siedziskiem z pianki elastycznej. Jeśli jednak Twoja kanapa ma służyć również do spania, powinieneś rozważyć raczej wybór sofy z funkcją spania Modo. Tak jak rozkładane sofy czy narożniki, tak też rozkładane kanapy do salonu to meble o bardzo dużej funkcjonalności i zapewniające sporą uniwersalność. I naprawdę warto w nie zainwestować.

Jak sam widzisz, wybór kanapy do salonu wymaga pewnego zastanowienia, szczególnie jeśli ma być to kanapa przeznaczona również do spania. Na co, w takim przypadku powinieneś zwrócić szczególną uwagę?

Czym powinna się wyróżniać wygodna kanapa do spania? Czy rozkładana sofa do małego pokoju lub równie małego salonu to dobry pomysł?

Przy możliwościach nowoczesnych mebli nie ma większego znaczenia, czy pokój, do którego zamierzasz wstawić swoją nową sofę, będzie mały czy duży. Dla każdego metrażu znajdziesz mebel spełniający Twoje oczekiwania. Nawet jeśli poszukujesz sofy rozkładanej do małego salonu, także nie będzie z tym problemu. Musisz jednak pamiętać, że kanapa mająca służyć również do spania, musi być szczególnie dobrze dopracowana pod dwoma kluczowymi względami, którymi są:

  • Komfort – nie znaczy to wcale, że ma być super miękka. Wręcz przeciwnie, jej siedzisko powinno stawiać opór na tyle duży, by śpiąca na niej osoba nie zapadała się i by każda noc przynosiła jej zdrowy wypoczynek.
  • Jakość wykonania – chodzi tu zarówno o konstrukcję, jak i obicie, które muszą wytrzymać bez najmniejszego uszczerbku dla siebie częste i intensywne używanie przez wiele lat.

Zastosowanie się do wszystkich tych rad z całą pewnością pozwoli Ci wybrać sofę, z której będziesz zadowolony Ty sam oraz wszyscy Twoi najbliżsi.