Dorastanie to trudny okres zarówno dla nastolatka, jak i jego rodziców. To czas intensywnych zmian nie tylko w sferze emocjonalnej, ale również fizycznej, co wpływa na szybko zmieniające się potrzeby i preferencje młodego człowieka. W miarę jak dziecko rośnie, jego pokój staje się miejscem, w którym spędza coraz więcej czasu – na nauce, rozwijaniu swoich pasji czy w końcu wypoczynku. Z tego też powodu, jednym z najważniejszych elementów wyposażenia tego pomieszczenia jest wygodne miejsce do spania. Zatem jakie będzie dobre łóżko do pokoju nastolatka? Odpowiedź na to pytanie jest znacznie trudniejsza, niż może się wydawać, gdyż mebel ten spełniać musi szereg warunków. Zapoznasz się z nimi, czytając niniejszy tekst!

Czym sugerować się wybierając łóżko dla nastolatka?

Rodzice dorastających dzieci często zastanawiają się, jakie będzie odpowiednie łóżko dla nastolatka. Istnieje tutaj wiele czynników, na które warto zwrócić uwagę. Należą do nich:

  • Rodzaj i wymiary łóżka. Standardowe jednoosobowe łóżko dla nastolatka powinno mieć wymiary 90 × 200 cm, co gwarantuje komfort i swobodę użytkowania. Jeśli jednak przestrzeń w pokoju jest dostatecznie duża, warto rozważyć zakup nieco większego modelu, takiego jak na przykład klasyczne łóżko z prostokątnym wezgłowiem Fly 140. Zapewni ono nieporównywalnie większy komfort wypoczynku niż typowe „jedynki”;
  • Materiał wykonania. Z uwagi na to, jak intensywnie eksploatowany będzie to mebel, łóżko powinno być wykonane z materiałów odpornych na zużycie. Łóżka na drewnianej czy metalowej ramie zapewnią długi czas eksploatacji;
  • Styl i wygląd. Nastolatkowie bardzo dużą uwagę przykładają do tego, jak wygląda ich prywatna przestrzeń. Dlatego też, wybierając model łóżko, warto zaangażować dziecko w ten proces, pozwalając mu na samodzielny wybór stylu oraz koloru tapicerki. Dzięki temu łóżko będzie idealnie odpowiadać gustowi i preferencjom nastolatka.
dobre łóżko dla nastolatka

Cechy dobrego łóżka dla nastolatka

Wybór odpowiedniego łóżka dla nastolatka, niezależnie do tego, czy jest to sofa, czy dedykowane łóżko, wymaga uwzględnienia kilku kluczowych aspektów. Oprócz cech wymienionych w poprzedniej części tekstu niezwykle istotna jest funkcjonalność mebla. W przypadku łóżek dedykowanych do spania doskonałym wyborem może okazać się model wyposażony w szuflady lub pojemnik na pościel, co zwiększa praktyczność użytkowania i pozwala na lepsze zagospodarowanie przestrzeni. Rozwiązanie to przyda się nie tylko do przechowywania pościeli, ale także jako dodatkowa przestrzeń dla nastolatka – na przedmioty codziennego użytku czy wykorzystywane do rozwoju pasji młodego człowieka.

eleganckie łóżko dla nastolatka

W przypadku urządzania pokoju dla nastolatka, dedykowane łóżko zastąpić można wygodną sofą z funkcją spania codziennego. Jeśli pokój ma odpowiednio duże gabaryty, warto postawić na szeroką sofę Borsetta z wyjątkowo dużą powierzchnią spania po rozłożeniu. Zapewni ona mnóstwo miejsca do siedzenia w ciągu dnia i sprawdzi się podczas odwiedzin znajomych – a w nocy zamieni się w komfortowe i przestronne łóżko. Jeśli jednak pokój jest mniejszych rozmiarów, świetnym pomysłem jest wstawienie kompaktowej sofy rozkładanej z funkcją spania. Model Ambra nie zajmuje zbyt dużo miejsca w ciągu dnia, a wieczorem, po rozłożeniu, oferuje dużą powierzchnię spania.

przestronne łóżko dla nastolatka

Jak modnie urządzić pokój nastolatka?

Aranżacja pokoju nastolatka nie ogranicza się wyłącznie do wyboru łóżka – młody człowiek potrzebuje innych mebli, by móc sprawnie funkcjonować, uczyć się, rozwijać pasje czy wypoczywać. Urządzając pokój, warto pamiętać o kilku rzeczach, takich jak:

  • Możliwość wyboru kolorystyki przez nastolatka. Jako dorośli mamy swoje upodobania designerskie, ale w pokoju czas spędzać będą dzieci, nie my. Dlatego też dajmy nastolatkom swobodę, jeśli chodzi o kolorystykę pomieszczenia – pozwoli to dobrać kolor do preferencji dziecka, a także sprawi, że poczuje się ono zaangażowane w proces urządzania;
  • Wydzielona przestrzeń do nauki. Nauka to bardzo ważny element życia nastolatka, dlatego też dziecko powinno mieć dobrze zaaranżowaną przestrzeń do nauki. Wygodne i odpowiedniej wielkości biurko, krzesło zapewniające prawidłową postawę i oświetlenie to cechy, o których nie wolno zapominać. Pamiętaj, by Twoje dziecko miało dedykowaną przestrzeń do nauki – odrabianie lekcji na łóżku to nie jest najlepszy pomysł!
  • Przestrzeń do przechowywania. Nastolatek co prawda nie potrzebuje miejsca na zabawki, ale odpowiednia liczba szafek, półek i zamkniętych schowków jest równie ważna. Dużo miejsca do przechowywania zapewni porządek w pokoju i nauczy dorastającego człowieka, by dbał o schludność swojej przestrzeni;
  • Możliwość personalizacji. Kolor ścian i mebli to jedno, dodatki to jednak oddzielna kwestia. Pozwól swojemu dziecku wybrać dekoracje, plakaty i inne przedmioty, które będzie chciało mieć w swoim pokoju. Spójna przestrzeń, urządzona w zgodzie z zainteresowaniami nastolatka, zapewni najlepsze warunki do rozwoju i wypoczynku.