Meble wypoczynkowe do salonu. Z czego powinien się składać zestaw mebli idealnych do pokoju dziennego?

Salon to wypoczynek – takie skojarzenie jest dla nas wszystkich naturalne. Jednak aby ten wypoczynek w salonie był możliwy, niezbędne jest wyposażenie go w odpowiedni zestaw mebli. Jakie meble będą odpowiednie? Chodzi tu o szeroko rozumiane zestawy wypoczynkowe do salonu, których skład w pierwszej kolejności powinien zależeć od Twoich oczekiwań, ale też od możliwości, jakie daje sam salon. Jak powinien wyglądać taki zestaw dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb?

 

Sofa w zestawie z fotelami, czyli ekskluzywne meble wypoczynkowe do salonu. Kiedy warto się na nie zdecydować?

Zacznijmy od klasyki, czyli zestawu wypoczynkowego do salonu stworzonego w sposób jak najbardziej tradycyjny, wręcz klasyczny. Zestaw taki powinien się składać z sofy oraz dwóch lub nawet czterech towarzyszących jej (często flankujących ją, a więc ustawionych po obu jej bokach) foteli. Taki układ mebli w salonie znamy m.in. z dawnych pałaców czy domów bogatych kupców. W ten sposób zestawy wypoczynkowe konstruowano nie przez dziesiątki, a przez setki lat. Czy w nowoczesnych aranżacjach nadal powinno się takich zestawów używać? Kiedy warto się właśnie na tego typu połączenie zdecydować?

Musisz pamiętać, że o doborze mebli do salonu w największej mierze decydują takie czynniki, jak:

 • dostępna powierzchnia,
 • wybrany styl wnętrzarski,
 • domyślny sposób użytkowania.
Stylowe meble wypoczynkowe do salonu, meble do salonu

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki i na ich podstawie rozpatrując zasadność użycia kompletu wypoczynkowego składającego się z sofy i dwóch foteli, należałoby stwierdzić, że zestaw taki byłby rozwiązaniem idealnym dla salonu, który jest:

 • duży,
 • urządzony w stylu klasycznym lub stylu pochodnym (glamour, vintage, prowansalskim, hampton), albo też zaaranżowany w stylu nowoczesnym nawiązującym do tradycyjnych sposobów planowania przestrzeni,
 • przeznaczony przede wszystkim do dziennego wypoczynku.

Jako podstawa tego typu kompletu wypoczynkowego doskonale sprawdzą się sofy:

 • Reggio – idealna dla miłośników stylu vintage lub chcących stworzyć wnętrza bazujące na amerykańskiej stylistyce lat 50.
 • Tango – pasująca m.in. do stylu hampton i świetnie nadająca się do komfortowych salonów o różnej powierzchni.
 • Barcelona – wyjątkowo elegancka, idealna do salonów w stylu klasycznym oraz jego unowocześnionych wersji.

Przeznaczenie salonu wyposażonego w komplet składający się sofy i dwóch foteli wyłącznie jako miejsce do wypoczynku dziennego, to zaszłość z dawnych lat, która dziś przestaje już obowiązywać. Dzieje się tak m.in. dzięki sofom z funkcją spania, które nawet najbardziej elegancki salon potrafią zamienić w przytulną, wygodną sypialnię. Jeśli zależałoby Ci na takim właśnie efekcie, wystarczy, że jako podstawowy mebel swojego kompletu wypoczynkowego do salonu wybierzesz np.:

 • Sofę z funkcją spania Kelly – wygodna i nowoczesna, w sam raz do salonu zaaranżowanego w komfortowej wariacji stylu nowoczesnego.
 • Sofę z funkcją spania Hampton – nazwa tego modelu wskazuje wyraźnie, w jakim stylu odnajdzie się najlepiej.
 • Sofę z funkcją spania Larus – to jest coś w sam raz do małych salonów, których właściciele, mimo niewielkiej, dostępnej powierzchni, nie zamierzają rezygnować ze stylu i wygody.

Do każdej z proponowanych tu sof, znajdziesz idealnie współgrające z nią fotele.

Zestaw wypoczynkowy do salonu
Zestawy wypoczynkowe do salonu

Zestaw wypoczynkowy do salonu z narożnikiem. Czy w Twoim przypadku będzie to dobre rozwiązanie?

Całkowicie odmienne podejście do zestawów wypoczynkowych zyskuje na popularności w ostatnich latach. Jako bazowy mebel występuje tutaj narożnik. Stanowi on podstawę aranżacyjną całego salonu stanowiąc centrum wypoczynku o dużej wszechstronności. Dobór takiego narożnika powinien opierać się na tych samych czynnikach, co w przypadku sof. Mamy tu do czynienia z jednym tylko meblem (narożnikiem), który może być jednak w razie potrzeby uzupełniony także o fotel lub popularne w tym układzie pufy.

To, co koniecznie będziesz musiał w przypadku narożnika rozstrzygnąć, to czy ma być to narożnik standardowy, czy też narożnik z funkcją spania. Z całą pewnością narożnik z funkcją spania zapewni Ci większą funkcjonalność, a więc i większe możliwości. Rozwiąże choćby problem gości, którzy będą się chcieli u Ciebie zatrzymać. Jednak nie powinieneś też tak od razu skreślać narożników standardowych, klasycznych. Te, choć nie posiadają funkcji spania, potrafią być naprawdę niezwykle wygodne, a przy tym bardzo eleganckie. Nasz narożnik Reggio jest najlepszym tego przykładem.

Ekskluzywne meble wypoczynkowe do salonu