Meble wypoczynkowe do salonu. Z czego powinien się składać zestaw mebli idealnych do pokoju dziennego?

Salon to wypoczynek – takie skojarzenie jest dla nas wszystkich naturalne. Jednak aby ten wypoczynek w salonie był możliwy, niezbędne jest wyposażenie go w odpowiedni zestaw mebli. Jakie meble będą odpowiednie? Chodzi tu o szeroko rozumiane zestawy wypoczynkowe do salonu, których skład w pierwszej kolejności powinien zależeć od Twoich oczekiwań, ale też od możliwości, jakie daje sam salon. Jak powinien wyglądać taki zestaw dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb?

 

Sofa w zestawie z fotelami, czyli ekskluzywne meble wypoczynkowe do salonu. Kiedy warto się na nie zdecydować?

Zacznijmy od klasyki, czyli zestawu wypoczynkowego do salonu stworzonego w sposób jak najbardziej tradycyjny, wręcz klasyczny. Zestaw taki powinien się składać z sofy oraz dwóch lub nawet czterech towarzyszących jej (często flankujących ją, a więc ustawionych po obu jej bokach) foteli. Taki układ mebli w salonie znamy m.in. z dawnych pałaców czy domów bogatych kupców. W ten sposób zestawy wypoczynkowe konstruowano nie przez dziesiątki, a przez setki lat. Czy w nowoczesnych aranżacjach nadal powinno się takich zestawów używać? Kiedy warto się właśnie na tego typu połączenie zdecydować?

Musisz pamiętać, że o doborze mebli do salonu w największej mierze decydują takie czynniki, jak:

 • dostępna powierzchnia,
 • wybrany styl wnętrzarski,
 • domyślny sposób użytkowania.
Stylowe meble wypoczynkowe do salonu, meble do salonu

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki i na ich podstawie rozpatrując zasadność użycia kompletu wypoczynkowego składającego się z sofy i dwóch foteli, należałoby stwierdzić, że zestaw taki byłby rozwiązaniem idealnym dla salonu, który jest:

 • duży,
 • urządzony w stylu klasycznym lub stylu pochodnym (glamour, vintage, prowansalskim, hampton), albo też zaaranżowany w stylu nowoczesnym nawiązującym do tradycyjnych sposobów planowania przestrzeni,
 • przeznaczony przede wszystkim do dziennego wypoczynku.

Jako podstawa tego typu kompletu wypoczynkowego doskonale sprawdzą się sofy:

 • Reggio – idealna dla miłośników stylu vintage lub chcących stworzyć wnętrza bazujące na amerykańskiej stylistyce lat 50.
 • Tango – pasująca m.in. do stylu hampton i świetnie nadająca się do komfortowych salonów o różnej powierzchni.
 • Barcelona – wyjątkowo elegancka, idealna do salonów w stylu klasycznym oraz jego unowocześnionych wersji.

Przeznaczenie salonu wyposażonego w komplet składający się sofy i dwóch foteli wyłącznie jako miejsce do wypoczynku dziennego, to zaszłość z dawnych lat, która dziś przestaje już obowiązywać. Dzieje się tak m.in. dzięki sofom z funkcją spania, które nawet najbardziej elegancki salon potrafią zamienić w przytulną, wygodną sypialnię. Jeśli zależałoby Ci na takim właśnie efekcie, wystarczy, że jako podstawowy mebel swojego kompletu wypoczynkowego do salonu wybierzesz np.:

 • Sofę z funkcją spania Kelly – wygodna i nowoczesna, w sam raz do salonu zaaranżowanego w komfortowej wariacji stylu nowoczesnego.
 • Sofę z funkcją spania Hampton – nazwa tego modelu wskazuje wyraźnie, w jakim stylu odnajdzie się najlepiej.
 • Sofę z funkcją spania Larus – to jest coś w sam raz do małych salonów, których właściciele, mimo niewielkiej, dostępnej powierzchni, nie zamierzają rezygnować ze stylu i wygody.

Do każdej z proponowanych tu sof, znajdziesz idealnie współgrające z nią fotele.

Zestaw wypoczynkowy do salonu
Zestawy wypoczynkowe do salonu

Zestaw wypoczynkowy do salonu z narożnikiem. Czy w Twoim przypadku będzie to dobre rozwiązanie?

Całkowicie odmienne podejście do zestawów wypoczynkowych zyskuje na popularności w ostatnich latach. Jako bazowy mebel występuje tutaj narożnik. Stanowi on podstawę aranżacyjną całego salonu stanowiąc centrum wypoczynku o dużej wszechstronności. Dobór takiego narożnika powinien opierać się na tych samych czynnikach, co w przypadku sof. Mamy tu do czynienia z jednym tylko meblem (narożnikiem), który może być jednak w razie potrzeby uzupełniony także o fotel lub popularne w tym układzie pufy.

To, co koniecznie będziesz musiał w przypadku narożnika rozstrzygnąć, to czy ma być to narożnik standardowy, czy też narożnik z funkcją spania. Z całą pewnością narożnik z funkcją spania zapewni Ci większą funkcjonalność, a więc i większe możliwości. Rozwiąże choćby problem gości, którzy będą się chcieli u Ciebie zatrzymać. Jednak nie powinieneś też tak od razu skreślać narożników standardowych, klasycznych. Te, choć nie posiadają funkcji spania, potrafią być naprawdę niezwykle wygodne, a przy tym bardzo eleganckie. Nasz narożnik Reggio jest najlepszym tego przykładem.

Ekskluzywne meble wypoczynkowe do salonu

Zainspiruj się

Fotel do czytania musi być nie tylko wygodny, ale przede wszystkim dopasowany do Twoich potrzeb. Co to oznacza w praktyce?

Fotele do czytania nie są odrębną kategorią mebli. Jest to raczej luźne określenie używane d...

Aranżacje wielkanocne 2022. Zadbaj o odpowiedni wystrój domu na Wielkanoc

Wszystkie szczególne okazje zasługują na odpowiednią oprawę. Dbamy więc o właściwą aranżację...

Wiosenne trendy wnętrzarskie. Jak w 4 krokach odświeżysz swoje mieszkanie na wiosnę?

Nadejście wiosny to coś więcej niż zmiana temperatury. Budząca się do życia przyroda niemal ...