Dziś już w niemal każdym domu czy mieszkaniu znajdziemy salon wyposażony w kanapę czy narożnik, zestawione zazwyczaj ze stolikiem kawowym, pufami czy fotelami. Dużo osób wciąż jednak ma opory przed wyborem sofy jasnego koloru, decydując się na meble w ciemnych odcieniach czy przykrywając je ciężkimi narzutami. Bierze się to z wielu mitów i przeświadczeń na temat jasnych sof, które są z nami od wielu lat. A to duży błąd, gdyż produkowane dziś jasne sofy różnią się diametralnie od tych sprzed lat – zarówno pod kątem wykorzystywanej technologii, jak i materiałów do ich produkcji.

Jasna sofa – utrzymanie w czystości i odporność na zabrudzenia

Największy problem, istna zmora, która od lat jak cień towarzyszy jasnym meblom jest przeświadczenie, że sofy jasne trudno jest utrzymać w czystości i łatwo się brudzą. Czy to prawda? Choć nie da się ukryć, że białe tkaniny czy te w jaśniejszych odcieniach beży czy szarości trudniej jest wyczyścić niż te w ciemnych barwach czy wręcz w czerni, to problem ten nie jest już dziś tak dotkliwy jak kiedyś. Za poprawę tego stanu odpowiadają materiały, z których produkowane są nowoczesne jasne sofy.

Najprościej mają wielbiciele mebli wypoczynkowych wykonanych ze skóry, bowiem materiał ten nie absorbuje kurzu i roztoczy. Meble te bardzo prosto jest utrzymać w czystości, wykorzystując odpowiednie preparaty do czyszczenia. Warunkiem jest tutaj jednak to, by jak najszybciej usuwać źródło zabrudzenia z powierzchni sofy – wytrzeć rozlany napój czy plamy powstałe za sprawą dzieci i od razu oczyścić miejsce przy pomocy środków czyszczących. Dopilnowanie tego, a także regularna konserwacja mebla sprawi, że bez problemu utrzymamy go w czystości przez bardzo długi czas.

Osoby, które zamiast skóry preferują tkaniny, także nie będą czuć się poszkodowane. Jasne kanapy obijane są dziś tkaninami plamoodopornymi. Znacznie mniej absorbują one rozlane płyny, nie ma też większych problemów, by usunąć z ich powierzchni plamę z czekolady czy innego jedzenia, które przypadkiem na nie spadnie. Należy tutaj jednak zachować zdrowy rozsądek – usuwanie starych, powstałych w przeszłości plam czy śladów po trudnych do usunięcia cieczach jak sok z buraków czy czerwone wino będą tak samo uporczywe na białej sofie, jak i tej z ciemnobrązowej tkaniny. Szybka reakcja i zastosowanie odpowiednich środków są tutaj podstawą.

Sofa jasna – kwintesencja stylu i łatwe dopasowanie

Jasne sofy do salonu mają ogromną zaletę na tle ich ciemnych odpowiedników – doskonale sprawdzą się niemal w każdym pomieszczeniu. Niezależnie od tego, czy jest ono wykonane w stylu skandynawskim, klasycznym czy nowoczesnym, jasne kanapy do salonu będą tam pasować, szczególnie jeśli dobierzemy do nich odpowiednie dodatki. Sprawia to, że sofę tego typu można dobrać do już istniejącej aranżacji, a także wybrać ją jako centralny punkt nowopowstającego salonu.

Dodatkowo, jasne sofy do salonu to idealne rozwiązanie dla osób posiadających mniejsze pomieszczenia. Tego typu meble nadają pokojowi lekkości i optycznie je powiększają. Efekt dodatkowo spotęgować można wykorzystując odpowiednie dodatki, poduszki na sofie czy nawet lustra. W tej roli sprawdzą się oczywiście nie tylko sofy białe, ale też odcienie szarości, jasne róże czy pastele. Dzięki temu, a także bogatemu wyborowi sof, można bez problemu dobrać mebel, który spełni wszystkie nasze wymagania.

Jak w przypadku wszystkich tego typu mebli, liczyć można tutaj także na dodatkową funkcjonalność, którą bez wątpienia warto rozważyć. Jasne kanapy z funkcją spania to świetnie rozwiązanie dla osób, które posiadają ograniczoną przestrzeń i chcą wykorzystać sofę także w charakterze wygodnego łóżka do spania. Tego typu mebel spisze się także dla tych, którzy regularnie organizują spotkania rodzinne lub towarzyskie i potrzebują okazjonalnego miejsca do przenocowania gości.

Jasne sofy rozkładane to jednak nie tylko meble z funkcją spania. Wykorzystując odpowiedni model, można wyposażyć się w dodatkowe funkcje, jak na przykład funkcję relax, którą zapewnia wysuwane siedzisko – opcja idealna dla osób, które wieczorem lubią spędzać wygodnie czas przed telewizorem oglądając filmy lub seriale. Dużo modeli kanap wykonanych jest także w systemie modułowym – składają się one z kilku części, które można niemal w dowolny sposób ze sobą łączyć i ustawiać. To, w połączeniu z różnymi dodatkami, pozwala na mnóstwo konfiguracji i dowolność w aranżowaniu przestrzeni.