Poplamione meble tapicerowane to widok, którego nikt nie chce we własnym domu. Niestety, nawet najuważniejsze korzystanie z mebli wypoczynkowych nie uchroni nas przed powstaniem zabrudzeń – szczególnie jeśli w domu są dzieci lub zwierzęta. Nie zawsze mamy możliwość oddania sofy, narożnika czy fotela do czyszczenia, ale na szczęście jest rozwiązanie – domowe sposoby na czyszczenie mebli tapicerowanych. Niniejszy poradnik wyjaśnia, jak skutecznie usuwać plamy na meblach tapicerowanych, zawiera także porady odnośnie środków, z których warto korzystać, by ułatwić sobie to zadanie.

czyszczenie mebla tapicerowanego

Czyszczenie mebla tapicerowanego – kilka zasad, którymi warto się kierować

Zanim zajmiemy się tym, jak czyścić meble tapicerowane domowymi sposobami, warto zaznajomić się z kilkoma zasadami, które ułatwią cały proces i zagwarantują jak najdłuższy czas eksploatacji mebla tapicerowanego. Przed i w trakcie czyszczenia miej na uwadze poniższe wskazówki:

  • Natychmiast reaguj na plamy. Tyczy się to szczególnie zabrudzeń, które są trudne do usunięcia – jak plamy po sokach, tłustych rzeczach czy winie. W takich sytuacjach musisz jak najszybciej rozpocząć usuwanie plamy – zabrudzenie nie zdąży przeniknąć w głąb włókien, ty zaś zwiększysz swoje szanse na skuteczne usunięcie zaplamienia;
  • Bądź delikatny podczas czyszczenia. Nawet jeśli czyścił będziesz najbardziej wytrzymałą tkaninę, środkiem o łagodnym działaniu, to intensywne tarcie jej powierzchni może doprowadzić do uszkodzeń. Delikatnie pocieraj zabrudzone miejsce – a jeśli czyścisz przy pomocy gąbki kuchennej, unikaj korzystania z jej ostrej części;
  • Przetestuj środek czyszczący w niewidocznym miejscu. Nawet najprostsze środki czyszczące stworzone w domu mogą wejść w reakcję z tkaniną i ją odbarwić. Rozpocznij czyszczenie od niewielkiej powierzchni, w niewidocznym miejscu – i dopiero gdy nie będzie żadnych negatywnych skutków, podejmij się czyszczenia właściwego;
  • Czyść meble regularnie. Nie pozwól, by na meblu nagromadziły się plamy – z czasem będą trudniejsze do usunięcia. Odkurzaj regularnie tapicerkę, a po zauważeniu zaplamienia, od razu przystąp do jej usunięcia.
meble tapicerowane

Domowe sposoby na czyszczenie mebli tapicerowanych

A zatem, czym wyczyścić tapicerkę meblową, gdy pojawią się na niej trudne do usunięcia plamy? W tym celu nie musisz sięgać po silne środki chemiczne, lecz możesz wykorzystać naturalne środki, które najpewniej masz w domu. Dostępne opcje to:

  • Soda oczyszczona. Niezastąpiona w kuchni, przydaje się także do czyszczenia. Wymieszaj ją z wodą, by stworzyć środek o konsystencji pasty do zębów. Wetrzyj ją w zabrudzone miejsce, a po krótkiej chwili zetrzyj zmoczoną szmatką, kilkukrotnie wypłukując ją pod bieżącą wodą;
  • Ocet. Kolejny środek, którego nie brakuje w żadnej kuchni. Wymieszaj go w proporcji 1:1 z wodą i takim roztworem spryskaj tapicerkę. Po chwili przetrzyj miejsce zwilżoną ściereczką.

Opisane powyżej środki bez problemu poradzą sobie z niemal każdym zabrudzeniem. Pamiętaj, by trzymać się zasad opisanych wcześniej, a także by przed czyszczeniem odkurzyć tapicerkę – by nie wcierać znajdujących się na jej powierzchni drobinek, brudu czy sierści zwierząt. Dodatkowo, jeśli Twoje meble mają zdejmowane pokrowce, możesz je po prostu wyprać w pralce – sprawdź jednak wcześniej czy producent zaleca taki zabieg, by nie doprowadzić do uszkodzenia materiału.

jak czyścić meble tapicerowane

Tkaniny obiciowe łatwe do czyszczenia

Tkaniny tapicerskie wykorzystywane do obicia mebli wypoczynkowych, takich jak sofy, fotele czy narożniki, często pokryte są specjalną warstwą ochronną, tworzącą hydrofobową powłokę uniemożliwiającą szybkie przenikanie płynów w głąb włókien. Dzięki temu zanieczyszczenia można łatwiej usunąć, a materiał zachowuje świeży wygląd przez dłuższy czas. Właścicielom czworonogów polecamy tkaniny wyróżnione znakiem Petproof, jak ma to miejsce w przypadku sofy Ambra w materiale obiciowym Diosa 01, który posiada właściwości łatwoczyszczące i nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Wśród tkanin o wyjątkowych właściwościach użytkowych, niezwykle miękkich i eleganckich, na uwagę zasługuje kolekcja Spirit, która wyróżnia się nowoczesną strukturą, przyjemnością w dotyku i odpornością na mechacenie. Dzięki swoim właściwościom, jest to materiał przyjazny dla alergików. Dodatkowo, tkanina ta została wyposażona w technologię AquaClean, która znacząco ułatwia usuwanie nawet najtrudniejszych plam po jedzeniu, kawie czy winie, bez konieczności sięgania po detergenty.