Salon to bez wątpienia jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym domu – to w nim spędzamy najwięcej czasu w towarzystwie rodziny, przyjmujemy gości czy relaksujemy się po długim dniu w pracy. Odpowiednia aranżacja salonu ma więc ogromne znaczenie nie tylko dla naszego samopoczucia, ale również dla stworzenia przyjaznej i funkcjonalnej przestrzeni dla wszystkich domowników. Jednym z ważniejszych punktów każdego salonu jest kącik wypoczynkowy, który najczęściej składa się z narożnika, połączenia kanapy z fotelami i pufami lub dwóch sof pasujących do siebie wizualnie, których ustawienie możemy dowolnie modyfikować. Dla osób zastanawiających się, czy salon z dwiema sofami to dobre rozwiązanie, przygotowaliśmy garść wskazówek i inspiracji dotyczących tego, jak zaplanować i urządzić salon z dwiema sofami.

dwie sofy w salonie

Jak zaaranżować salon z dwiema sofami

Salon z dwiema sofami to coraz popularniejszy sposób na aranżację strefy wypoczynkowej pozwalający na wygodne, funkcjonalne i elastyczne korzystanie z dostępnej przestrzeni. Przy projektowaniu salonu z dwiema sofami należy wziąć pod uwagę kilka czynników, a mianowicie kształt i wielkość pomieszczenia, styl wnętrza, preferencje użytkowników, a także funkcje, jakie mają pełnić meble wypoczynkowe.

W dużych, przestronnych salonach można zdecydować się na większe i bardziej masywne sofy wyposażone w dodatkowe funkcje, jak funkcja spania, podnoszone oparcie czy wysuwane siedzisko, podczas gdy w mniejszych pomieszczeniach lepiej sprawdzą się modele o bardziej kompaktowych rozmiarach. Zestawienie ze sobą dwóch sof modułowych stanowi z kolei doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących jeszcze większej elastyczności w aranżacji wnętrz. Przykładowo sofy z kolekcji Mocca oferują szeroki wybór modułów, dzięki czemu można dowolnie konfigurować ich układ, dostosowując go do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkowników. Trzyosobową sofę z funkcją spania z powodzeniem zestawić można z mniejszym dwuosobowym modelem oferującym dodatkowy pojemnik na pościel, który wykorzystać można do przechowywania kołder, poduszek, kocy czy innych przedmiotów.

Wybierając sofy do salonu, warto zadbać, aby były one spójne ze stylem panującym w pomieszczeniu. Jeśli salon ma nowoczesny charakter, warto wybrać modele o prostych liniach i minimalistycznym designie – w trend ten doskonale wpisuje się sofa Ambra będąca kwintesencją elegancji, prostoty i ponadczasowego wyglądu. Geometryczna forma, wsparta na metalowych, wąskich nóżkach nie tylko efektownie się prezentuje, ale też dodaje jej lekkości i sprawia, że mebel ten zaspokoi gusta miłośników nowoczesnego wzornictwa.

sofa Rio

W przypadku wnętrz utrzymanych w klasycznym czy też rustykalnym stylu lepiej pasować będą sofy z ozdobnymi detalami, zaokrąglonymi podłokietnikami czy pikowaną tapicerką.

Dwie sofy w salonie czy to dobry pomysł

Ustawienie dwóch sof w salonie to niezwykle stylowe i praktyczne rozwiązanie, które ma wiele korzyści. Jednym z głównych powodów przemawiającym za tego typu układem jest większa liczba miejsc siedzących – co jest szczególnie przydatne w sytuacji, gdy często przyjmujemy gości lub mamy większą rodzinę. Dwie sofy zapewniają wystarczającą ilość miejsca dla wszystkich, tworząc komfortowe warunki do spędzania wspólnego czasu.

Salon z dwiema sofami daje również większe możliwości aranżacyjne. Możesz eksperymentować z różnymi ustawieniami mebli, zestawiać ze sobą sofy w różnych stylach, kolorach i tkaninach obiciowych, aby stworzyć interesujący i unikalny wygląd wnętrza.

Wybierając sofy, należy upewnić się, że będą one odpowiednio dobrane do wielkości salonu. Zbyt duże przytłoczą pomieszczenie, zbyt małe zaburzą jego proporcje i sprawią, że przestrzeń będzie wydawać się pusta.

sofy inspiracje

Warto również wspomnieć, że salon z dwiema sofami może być praktyczny w przypadku przestrzeni otwartej, gdzie salon łączy się z jadalnią lub kuchnią. Dwie sofy mogą stanowić wyraźny podział między strefami, jednocześnie zachowując spójność i harmonię w całej przestrzeni.

Jak urządzić salon z dwiema sofami

Jednym z najpopularniejszych sposobów na rozmieszczanie dwóch sof w salonie jest ustawienie ich naprzeciwko siebie – konfiguracja ta sprzyja rozmowom i towarzyskim spotkaniom, nie jest to jednak układ odpowiedni dla osób, które chcą wspólnie oglądać telewizję, gdyż są one ustawione bokiem do ekranu.

Innym sposobem na aranżację salonu z dwiema kanapami jest oparcie ich układu na schemacie przypominającym literę „L”. Jedną sofę należy umieścić wzdłuż wybranej przez nas ściany, a drugą ustawić prostopadle do pierwszej, tworząc swego rodzaju narożnik. Układ ten pozwala na wykorzystanie przestrzeni w sposób funkcjonalny i zapewnia większą liczbę miejsc siedzących dla domowników i gości.

sofy w salonie

Jeśli nie dysponujesz zbyt dużą przestrzenią, proponujemy wybór sof z kolekcji Reggio, które możesz dowolnie ustawić. Dzięki ich niewielkim rozmiarom, stylowym podwyższonym nóżkom i kontrastowym przeszyciom, nie będą przytłaczać miejsca, w którym się znajdą. Ogromną zaletą sof Reggio jest możliwość wyboru spośród różnorodnych materiałów i kolorów obiciowych, co umożliwia ich idealne dopasowanie do stylu i palety kolorystycznej wnętrza. Możesz również mieszać style i kolorystykę sof, pamiętając, by wybierać kolory, które ze sobą współgrają, jak na przykład musztardowy i ciemnozielony, biały i szary czy też połączenie różnych odcieni tej samej barwy.