Jak urządzić pokój gościnny? Co powinnaś zrobić, by Twoi goście czuli się w nim jak u siebie w domu?

Nie każdy może pozwolić sobie na stworzenie osobnego pokoju gościnnego, jednak ci, którzy mogą, zdecydowanie powinni to zrobić. Pokój taki okazuje się niezwykle użyteczny bez względu na to, czy spodziewasz się dłuższej wizyty rodziny lub znajomych, czy też po prostu potrzebujesz chwili, aby pobyć sama ze sobą. Musisz jednak pamiętać o tym, że prawidłowa aranżacja takiego pomieszczenia wymaga przestrzegania pewnych zasad. Co to za zasady? Jak powinnaś urządzić swój pokój gościnny?

Pokój gościnny to nie salon. Jak należy go urządzić, aby właściwie spełniał swoją rolę?

W powszechnej opinii różnica pomiędzy salonem a pokojem gościnnym tkwi jedynie w nazwie. Często do dziś oba te określenia traktowane są jako synonimy i używane zamiennie. W teorii salon i pokój gościnny mogą w ostateczności stanowić jedno i to samo pomieszczenie, w praktyce jednak powinno się tego zdecydowanie unikać. Przyczyną jest zupełnie inne przeznaczenie, a co za tym idzie – zupełnie inne wymogi względem wystroju i umeblowania. Jeśli tylko możesz, pozostaw swój salon do dyspozycji swojej i gości, z pokoju gościnnego tworząc coś w rodzaju terytorium autonomicznego, w którym Twoi bliscy będą mieli zapewnioną maksymalną prywatność.

I właśnie ta chęć zapewnienia gościom pełnej prywatności oraz swobody powinna przyświecać Ci podczas planowania i aranżowania pokoju gościnnego. Niech będzie to takie małe mieszkanko w pigułce. Miejsce, gdzie Twoi bliscy będą mogli wygodnie spędzić noc, a w dzień zająć się swoimi sprawami – również związanymi z pracą. A gdy pokój gościnny będzie stał pusty, może okazać się jakże ważną oazą spokoju dla Ciebie lub kogoś z Twojej rodziny, kto będzie potrzebował chwili spokoju i wytchnienia.

pokój gościnny jak urządzić

Pokój gościnny nie musi być duży. Jak powinna wyglądać aranżacja małego pokoju gościnnego?

Pokój gościnny możesz urządzić w naprawdę niewielkim pomieszczeniu. Nie chodzi tu bowiem wcale o metraż, ale o umiejętne zagospodarowanie przestrzeni i takie skomponowanie ze sobą jego wyposażenia, aby zapewnić Twoim gościom komfort. Jak to osiągnąć?

Mały pokój gościnny to mało miejsca również na łóżko. Zamiast tradycyjnego łoża powinieneś więc pomyśleć raczej o sofie z funkcją spania, która będzie służyła do:

  • spania – po rozłożeniu na noc zmienia się w wygodne łóżko dla jednej lub dwóch osób;
  • dziennego wypoczynku – w tym przypadku sofa wystąpi w roli tradycyjnego szezlonga, na którym można się swobodnie wyciągnąć i odprężyć;
  • pracy – coraz częściej pracujemy w domu i nie zawsze na krześle czy w fotelu. Mała sofa posłuży w tym celu równie dobrze.

Takie przykładowe sofy z funkcją spania, które sprawdzają się w małych pokojach gościnnych, to:

Każdy z zaproponowanych mebli może z powodzeniem pełnić wszystkie opisane wyżej role, a przy tym jest stosunkowo niewielki, co sprawia, że doskonale nadaje się właśnie do pokoju gościnnego o małym metrażu.

Aranżacja pokoju gościnnego

Idealny pokój gościnny musi mieć odpowiedni styl. Jakie aranżacje sprawdzą się tu najlepiej?

Pamiętaj, że pokój gościnny to miejsce nie tylko dla Ciebie, ale przede wszystkim dla Twoich gości. Ci zaś będą zapewne różnić się od Ciebie (i od siebie nawzajem) pod względem preferencji dotyczących aranżacji wnętrz. Z tej prostej przyczyny pokoje gościnne zwykło się urządzać w stylach jak najbardziej neutralnych, a więc tworzących wnętrza, w których każdy powinien czuć się dobrze. Takim neutralnymi stylami są:

  • styl klasyczny,
  • styl skandynawski,
  • styl prowansalski.

W przypadku małego pokoju gościnnego warto zdecydować się z kolei na bardzo obecnie modny styl minimalistyczny, który zadba tak o komfort, jak i o dobre samopoczucie Twoich gości.

Do każdego ze wspomnianych wyżej stylów musisz dobrać odpowiednie meble, które będą pasowały do konkretnej koncepcji. I tak:

  • Styl klasyczny – obok lub zamiast zwykłej sofy postaw fotel „Imperio”. Duży, bardzo wygodny, wokół niego możesz stworzyć strefę do pracy lub relaksu przy lekturze.
  • Styl skandynawski – tu swoje miejsc może znaleźć jasny, lekki i nieco ascetyczny narożnik „Reggio”. Narożnik ten będzie punktem centralnym pokoju dla gości, wokół którego powstanie cała aranżacja.
  • Styl prowansalski – a może różnobarwne pufy w mocnych odcieniach fioletu, jak pufa „Mula” lub „Wing”. Styl prowansalski bardzo lubi tego typu kolorowe dodatki i z pewnością polubią je także Twoi goście.

Jeśli chodzi o styl minimalistyczny, to tu warto powrócić do wspominanych już sof, zwłaszcza niewielkich sof z funkcją spania, jak nasz model „Larus”. Model ten sprawdzi się zarówno w małym pokoju gościnnym, jak i w pokoju o większym metrażu. W końcu nie jest powiedziane, że w pokoju gościnnym może znajdować się tylko jedna sofa. Wstawienie dwóch sof modelu „Larus” może okazać się doskonałym pomysłem na nietuzinkową aranżację zapewniającą naprawdę sporo możliwości.

Umeblowanie pokoju gościnnego