Wiosenne trendy wnętrzarskie. Jak w 4 krokach odświeżysz swoje mieszkanie na wiosnę?

Nadejście wiosny to coś więcej niż zmiana temperatury. Budząca się do życia przyroda niemal zmusza nas do wprowadzenia zmian w naszym życiu i otoczeniu. Czy zmiany te mogą obejmować również dom lub mieszkanie? Nie tylko mogą, ale wręcz powinny! Tym bardziej, że odświeżanie wnętrz na wiosnę nie jest ani drogie, ani skomplikowane. Zobacz sama, jak możesz w 4 prostych krokach odmienić swoje otoczenie z wykorzystaniem typowo wiosennych inspiracji.

Krok 1. Schowaj wszystko to, co kojarzy się z zimą. Pora na typowo wiosenne dodatki

Gdybyś obejrzała krytycznie całe swoje mieszkanie, z pewnością ze zdziwieniem odkryłabyś, że wciąż wokół Ciebie znajduje się sporo typowo zimowych dodatków. Być może nawet ta mijająca zima widoczna jest nie tylko w dodatkach, jednak to one najmocniej potrafią ją zatrzymać, opóźniając wybuch wiosny w naszych wnętrzach. Co to za dodatki? Przede wszystkim rozejrzyj się za:

 • wszelkimi ozdobami, jakie pozostały po niedawnych świętach Bożego Narodzenia;
 • grubymi, pluszowymi kocami i futrzanymi narzutami;
 • rogatymi poduchami w grubych, pluszowych poszwach;
 • świecami o zapachu jabłka, cynamony czy pomarańczy.

Wszystko to i być może wiele więcej musisz czym prędzej usunąć, odłożyć do pudeł i przechować do kolejnej zimy. Ich miejsce zająć powinny:

 • typowo wiosenne ozdoby: wzory kwiatowe, kolorowe, wesołe
 • gładkie, cienkie koce i narzuty z frędzlami;
 • równie gładkie i cienkie poszwy w chłodniejszych barwach;
 • świece zapachowe z naturalnego wosku i równie naturalnych olejków eterycznych, orzeźwiające i witalizujące.

A to wszystko dopiero krok pierwszy, po którym następuje prawdziwa wiosenna metamorfoza mieszkania.

Wiosenne inspiracje w domu

Krok 2. Zmień aranżację wokół centralnego punktu pomieszczenia. Być może samo centrum również wymaga wymiany?

Ten krok najłatwiej będzie przedstawić na przykładzie salonu zaaranżowanego wokół jednego, mocnego punktu. Takim punktem w nowoczesnych aranżacjach wnętrz bardzo często są doskonale prezentujące się narożniki. Dobrze dobrany narożnik stanowi podstawę do wystroju wnętrza w stylizacji odpowiedniej dla każdej pory roku. Równie dobrze możesz wokół niego stworzyć aranżacje letnią, jesienną, zimową, jak i właśnie wiosenną.

Wiosenna dekoracja mieszkania nie powinna skupiać się wyłącznie na salonie, jednak z całą pewnością nie wolno Ci pomijać tego pomieszczenia. W salonie z naszym narożnikiem pamiętaj o:

 • zwiększonej dostępności światła słonecznego – wiosna to dobry moment na choćby tylko sezonową rezygnację z ciężkich zasłon;
 • wprowadzeniu jasnych, wiosennych barw – barwy te mogą pojawić się zarówno w dodatkach – narzuty, poduszki, pufy, jak i na ścianach;
 • wymianie elementów typowo zimowych, na wiosenne – o tym pisaliśmy już w kroku poprzednim.
Inspiracje wiosenne w domu

A co z samym narożnikiem? Czy i tu jest miejsce na wiosenne inspiracje w Twoim domu? Jeśli Twój salon już jakiś czas temu stracił kontakt z obowiązującymi trendami i po prostu chcesz w nim coś zmienić, być może właśnie wstawienie nowego narożnika lub sofy będzie najlepszym rozwiązaniem. Do wiosennych (ale nie tylko!) aranżacji doskonale nadają się m.in.:

 • Musztardowy narożnik „Orlando
 • Narożnik z funkcją spania „Swan” w butelkowej zieleni
 • Sofa z funkcją spania „Modo”, również w butelkowej zieleni.

Pamiętaj, że wskazane kolory tkanin pozwalają na sporą uniwersalność w aranżowaniu wnętrza i wprowadzaniu zmian stylizacyjnych. Umiejętne balansowanie dodatkami i bezpośrednim otoczeniem mebla potrafi w szybki sposób przejść ze stylizacji wiosennej w letnią, a z letniej w jesienną.

Krok 3. Zaproś do swojego domu jak najwięcej natury. Wiosna to czas na ożywienie wnętrza

Wszystkie wiosenne trendy wnętrzarskie zakładają ożywienie domu lub mieszkania za pomocą nawiązania do budzącej się natury. Najlepiej, gdy jest to natura w swojej prawdziwej formie, przede wszystkim w postaci roślin. Znawcy tematu od lat powtarzają, że nic tak korzystnie nie wpływa na dowolną aranżację, jak właśnie rośliny. Ich wybór najczęściej nie nastręcza większego problemu, a swoim wyglądem potrafią upiększyć każde wnętrze w ciągu całego roku.

Przygotowując swoje mieszkanie do nadchodzącej wiosny, koniecznie powinnaś przyozdobić je mocną, intensywnie zieloną roślinnością. Mile widziane są tu zarówno typowo wiosenne kwiaty, delikatne i nawet czasem nieco skromne, jak i rośliny całoroczne o liściach zapewniających zielony akcent bez względu na porę roku.

Krok 4. Zaaranżuj nową strefę w swoim mieszkaniu. Stwórz miejsce z myślą o konkretnym, kojarzącym się z wiosną celu

Pożegnanie z zimą to dobry moment na wprowadzenie nowych przyzwyczajeń. A nic tak nie zachęca do zmian, jak zmiana w Twoim otoczeniu. Jeśli obiecałaś sobie (ach, te postanowienia noworoczne!), że postarasz się mieć więcej czasu dla siebie i np. na czytanie książek, wiosenna metamorfoza mieszkania powinna koniecznie obejmować również stworzenie Twojego własnego, intymnego kącika czytelniczego. Do jego stworzenia będziesz potrzebować:

 • naprawdę wygodnego fotela – z tym nie będzie problemu, odpowiednią wygodę zapewni Ci chociażby nasz fotel „Hampton”;
 • wielofunkcyjnej pufy – do kompletu z fotelem może to być właśnie pufa „Hampton”;
 • niewielkiego stolika z ustawioną na nim stylową lampką.

Kącik taki koniecznie zaaranżuj gdzieś przy oknie, najlepiej w pobliżu okna balkonowego, aby z jednej strony mieć zapewniony dostęp światła słonecznego, a z drugiej, by móc cieszyć się widokiem nadchodzącej wiosny.