Aranżacje wielkanocne 2022. Zadbaj o odpowiedni wystrój domu na Wielkanoc

Wszystkie szczególne okazje zasługują na odpowiednią oprawę. Dbamy więc o właściwą aranżację, gdy nadchodzi Nowy Rok lub Boże Narodzenie. A co z Wielkanocą? Z odpowiednią oprawą tego święta niektórzy wciąż mają pewne problemy, choćby przez to, że aranżacje wielkanocne często rozmywają się wśród typowo wiosennych dekoracji. Jak możesz tego uniknąć? W jaki sposób zadbasz o typowo wielkanocny wystrój domu, nie tracąc jednocześnie nic z komfortu i funkcjonalności swojego mieszkania?

Wystrój domu na Wielkanoc powinien być zgodny z zasadą doboru ozdób do określonej stylistyki. Na czym to polega?

Wielkanoc, jak każde inne święto, ma swój nastrój i swoją symbolikę. Wśród typowo wielkanocnych symboli wyróżniamy więc tradycyjne pisanki, baranka wielkanocnego, zajączka, do tego obowiązkowe palmy, bazie i kwiaty nieśmiertelniki. Ponieważ jest to święto życia i odrodzenia, wśród wielkanocnych ozdób króluje wszystko, co według ludowej tradycji z tymi pojęciami jest kojarzone. Jednak fakt, że symbole wielkanocne zaczerpnięte są z tradycji ludowej, nie oznacza wcale, że musisz koniecznie bazować wyłącznie na tradycji.

Jedną z ciekawszych zasad, jaką na potrzeby m.in. świąt Wielkiej Nocy stworzyli specjaliści od aranżacji i dekoracji wnętrz, jest ta, która mówi o dopasowaniu wszelkich ozdób i dodatków do stylistyki wnętrza. Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że mając mieszkanie urządzone według określonej stylistyki, powinnaś trzymać się jej również podczas przystrajania wnętrz na okazję wszelkich świąt czy innych, cyklicznie powtarzających się wydarzeń. Jeśli więc Twój dom lub mieszkanie urządzone są w stylu industrialnym (typowym dla loftów) lub nowoczesnym, powinnaś zachować spójność wszelkich świątecznych ozdób i dodatków – również tych wielkanocnych. Industrialny baranek? Jak najbardziej! Pisanki w stylu nowoczesnym? Oczywiście! Na szczęście rynek wnętrzarski oferuje obecnie dostatecznie szeroki wybór, by idea ta mogła być bez większych problemów realizowana.

Wystrój wielkanocny domu

 

Aranżacje wielkanocne świątecznego stołu, czyli dostosowanie przybrania do powierzchni. Czym powinnaś się tu kierować?

Święta, również święta Wielkanocne, w polskiej tradycji są „świętami stołu”. To przy zastawionym potrawami stole sadzamy gości, to przy stole spożywamy tradycyjne, wielkanocne śniadanie. To o odpowiedni wystrój tego wielkanocnego stołu musisz zadbać. W jaki sposób?

Najważniejszą zasadą dotyczącą aranżacji wielkanocnego stołu jest unikanie przesytu. Ozdoby mają być jedynie dodatkami, w żaden sposób nie zakłócającymi porządku i nie utrudniającymi sięgania po potrawy. Ma być wygodnie, lekko i kolorowo. Stół powinien tonąć w bieli i zieleni z akcentami w żywszych barwach. Za te akcenty najczęściej odpowiadają pstrokate pisanki lub kwietne stroiki. Pamiętaj również, że im mniejszy stół, tym łatwiej o przesyt wielkanocnych ozdób.

Wystrój domu na święta wielkanocne

 

Wielkanocna wersja kącika wypoczynkowego w Twoim salonie. Jak możesz zadbać o to, aby te święta przyniosły zasłużony odpoczynek całej Twojej rodzinie?

Święta Wielkanocne to czas na radość, spotkania z bliskimi, ale i na odpoczynek. Wśród planowania wielkanocnych aranżacji oraz troski o odpowiedni wystrój domu, powinnaś pomyśleć również o tym, aby po odejściu od stołu Twoi bliscy mogli wygodnie i w spokoju spędzić czas, czy to na rozmowie, czy skupiając się na swoich ulubionych rozrywkach. Jak to zrobić?

Planując wielkanocne przearanżowanie salonu, koniecznie zadbaj o to, aby wyodrębnić w nim miejsce na typowo wypoczynkowy kącik. Kącik taki możesz urządzić bazując na posiadanych już meblach lub też pomyśleć o czymś, na co nigdy jakoś wcześniej nie było czasu – możesz pomyśleć o wyborze odpowiednich mebli wypoczynkowych, a zwłaszcza sofy, foteli czy narożnika. Wielkanoc, a więc i wiosna, to doskonały moment na odświeżenie swojego salonu i wprowadzenie do niego zmian. Takim wiosennym, wielkanocnym ożywieniem będą meble o ciekawej, oryginalnej stylistyce i energetyzujących barwach. Z naszej strony możemy Ci polecić:

Nie zapominaj też o wielkanocnych ozdobach. Mogą to być poduchy na sofie czy narożniku z wielkanocnymi lub wiosennymi motywami. Warto też pomyśleć o jakiejś narzucie bądź lekkim kocu w dekoracyjnym stylu.

Wielkanocny wystrój domu