Kanapa jest kluczowym elementem w aranżacji salonu. To mebel, który nie tylko zapewnia relaks oraz wygodę, ale także definiuje przestrzeń w pokoju dziennym. Istnieje wiele sprawdzonych sposobów na ustawienie sofy w salonie, niezależnie od jego wielkości. Przedstawiamy zatem praktyczne wskazówki, które pomogą stworzyć funkcjonalną oraz przyjemną przestrzeń do odpoczynku, oraz chwil z rodziną lub przyjaciółmi!

Strefa relaksu a ustawienie sofy w salonie

Istnieje wiele możliwości aranżacji pokoju dziennego, jednak my skupiliśmy się na tych najbardziej praktycznych!

1.     Ustawienie sofy w salonie pod ścianą

ustawienie sofy w salonie

Umieszczenie sofy pod ścianą to rozwiązanie szczególnie przydatne w małym salonie, gdzie każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Taki układ nie tylko ułatwia swobodne poruszanie się po pomieszczeniu, ale także pozostawia dużo miejsca na dodatkowe elementy dekoracyjne. Po bokach sofy do salonu, typu Hampton, może w końcu znaleźć się wystarczająco dużo miejsca na m.in.:

  • mały stolik kawowy,
  • doniczkę z kwiatami,
  • podłogową lampę

także wykorzystanie ściany nad kanapą nie powinno stanowić tu problemu. Poprzez zawieszenia obrazów lub plakatów stworzysz przytulną strefę relaksu dla siebie oraz całej rodziny.

2.     Ustawienie sofy w salonie na środku

Ustawienie sofy w salonie na środku

Jeśli dysponujesz odpowiednią ilością miejsca, warto rozważyć umieszczenie sofy, typu Kelly, na środku pomieszczenia. Takie rozwiązanie przyciąga wzrok oraz nadaje pomieszczeniu wyjątkowego charakteru. Ważne jest, aby dopasować kanapę do pozostałego wyposażenia w salonie oraz do stylu wnętrza, tworząc spójną aranżację. Jeśli chcesz, aby sofa była centralnym punktem w salonie, warto rozważyć efektowną tapicerkę, może to być gładki materiał w intensywnym kolorze lub delikatny wzór w stonowanej tonacji.

Warto w tym miejscu zauważyć, że kiedy kanapy są ustawione w centrum pokoju, ich plecy stają się wyeksponowane, dobrze więc zadbać o ich atrakcyjny wygląd, gdyż są widoczne z każdej strony. Jednym ze sposobów może być dodanie do otoczenia innego mebla, na przykład konsoli, na której możesz umieścić np.:

  • świeczki zapachowe,
  • dekoracyjne figurki,
  • oprawione zdjęcia.

To nie tylko podkreśli urodę kanapy, ale również doda uroku całemu kącikowi wypoczynkowemu.

Uwaga! Alternatywnie, zamiast konsoli, możesz wykorzystać lekki, ażurowy regał, który stworzy przyjemne dla oka tło. Umieszczenie kanapy na środku salonu może również pomóc w wydzieleniu strefy wypoczynkowej, szczególnie jeśli pokój pełni również funkcję jadalni. Dzięki prawidłowemu projektowi wnętrza możesz łatwo oddzielić przestrzeń do spożywania posiłków od części przeznaczonej do odpoczynku!

3.     Ustawienie sofy w salonie pod oknem

Ustawienie sofy w salonie pod oknem

Możesz również umieścić sofę, typu Tango, pod oknem, zwłaszcza jeśli ma ono szeroki parapet. Wtedy podokiennik można wykorzystać podobnie jak konsolę, prezentując na nim albumy, kolekcje porcelany i inne dekoracyjne dodatki, które będą estetycznym uzupełnieniem pomieszczenia.

Warto podkreślić, że tego typu układ jest szczególnie praktyczny w małym mieszkaniu, typu kawalerka, lub w salonie o długim i wąskim kształcie, gdzie każdy metr przestrzeni ma znaczenie. Stąd zaleca się delikatne odsunięcie sofy od okna, aby stworzyć wygodne przejście między widnym miejscem na ścianie a meblem. Ważne jest również wybranie modelu sofy, który nie zasłoni widoku przez okno. Najlepiej więc, by kanapa sięgała do wysokości parapetu.

Jak ustawić meble w salonie modułowe?

Obecnie sofy to zupełnie inne meble niż te kojarzone z przeszłością, zwłaszcza z epoką PRL-u. Współczesne kanapy są projektowane z modułów, które można elastycznie ustawiać, tworząc mebel wypoczynkowy dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Ustawiając moduły jak puzzle, można skomponować szezlong w dwu- lub wieloosobową sofę, a nawet pojedyncze pufy. Możliwości są praktycznie nieograniczone. Kanapa może być usytuowany w kącie, ale również ustawiany na środku przestronnego salonu. Dodatkowo ta odsłona sofy doskonale sprawdzi się do podziału przestrzeni w pokoju dziennym. Jego krótsza część może pełnić funkcję przepierzenia, tzw. podziału, oddzielającego salon od przedpokoju, natomiast dłuższa część może wydzielać strefę wypoczynkową od aneksu kuchennego.

W jaki sposób ustawić sofę w salonie z funkcją spania?

ustawienie sofy w salonie

Jeśli sofa, typu Clair, ma odgrywać podwójną rolę, jako miejsce do relaksu w ciągu dnia oraz łóżko do spania w nocy, warto zadbać o jej funkcjonalność. Szczególnie przydatne może być to, aby była wyposażona w pojemnik na pościel, co jeszcze bardziej zwiększy jej praktyczność.

Gdzie najlepiej ustawić taką sofę? W miejscu, gdzie jej rozkładanie nie będzie wiązało się z koniecznością przestawiania innych mebli. Umieszczenie sofy pod ścianą pozwoli na zajęcie całej przestrzeni w środku małego salonu po jej rozłożeniu, więc większość pozostałych mebli może być ustawiona wzdłuż ściany. Natomiast jeśli sofa jest rozkładana tylko okazjonalnie, na przykład podczas niezapowiedzianych wizyt, można umieścić ją centralnie, np. prostopadle do innej kanapy.

Uwaga! Układ równoległy w takiej sytuacji może być mniej praktyczny.