Kanapa w kuchni? Kiedy warto rozważyć taką aranżację

Pomysł na wstawienie kanapy do kuchni miał prawo Cię zaskoczyć. W Polsce rozwiązanie to dopiero zdobywa sobie popularność i zapewne jeszcze chwilę potrwa, zanim stanie się to szczytem wnętrzarskiej mody. Ty jednak możesz już teraz zadbać o to, by Twoja kuchnia wyglądała tak, jak inni będą chcieli urządzać swoje wnętrza w przyszłości. W jaki sposób możesz to osiągnąć? Wbrew pozorom wcale nie będzie to trudne. Wystarczy, że poznasz podstawowe zasady aranżacji kuchni z kanapą – być może nie w roli głównej, ale z pewnością jako ważny element tego właśnie pomieszczenia.

Kanapa w kuchni. Skąd wzięła się moda na tego typu aranżacje?

Znalezienie w kuchni miejsca dla kanapy może wydawać Ci się co najmniej egzotyczne. Bo czy ktokolwiek tak robi? Zastanów się przez chwilę i spróbuj przywołać z pamięci obrazy scen, w których kanapa lub sofa w jakiejkolwiek formie stanowiła element pomieszczenia, w którym przygotowywano i spożywano posiłki. Od wielu dekad, bo mniej więcej od lat 50. XX wieku, można spotkać taką aranżację w klasycznych, amerykańskich lokalach gastronomicznych. I nie chodzi tu wcale wyłącznie o znane z filmów przydrożne bary. Kanapy bardzo często pojawiają się również w małych, klimatycznych restauracyjkach położonych w centrach wielkich miast. A dlaczego właśnie kanapy? Ponieważ żadne krzesło czy nawet fotel nie zapewni Ci takiego komfortu, jak odpowiednio dobrana sofa. A komfort ten ważny jest nie tylko podczas spożywania posiłku w gronie najbliższych, ale przede wszystko jako element sprzyjający miłym, nieraz naprawdę długim pogawędkom. W końcu wspólne śniadanie, obiad i kolacja to coś więcej niż zaspokajanie głodu. Chodzi też o budowanie więzi.

Kuchnia z kanapą

A czy potrafiłabyś znaleźć kanapę w nieco bardziej nowoczesnej kuchni? Z pewnością! Zajrzyjmy na moment do kuchni urządzonej w stylu skandynawskim. Będzie to kuchnia jasna, czysta, minimalistyczna, ale w niejednej znajdziemy również odpowiednio dobraną pod względem gabarytów sofę. W tym jednak przypadku kanapa nie będzie służyła jako miejsce do spożywania posiłku, ale do swobodnego wypoczynku już po nim – często z kawą w jednej ręce, a książką lub gazetą w drugiej.

Jaką funkcję powinna pełnić kanapa w małej kuchni?

Obydwa przytoczone wyżej wzorce mogą stanowić dla Ciebie inspirację do wykorzystania kanapy w swojej kuchni. Ponieważ jednak kuchnia i restauracja to nie to samo, zachęcamy Cię przede wszystkim do rozważenia tego drugiego pomysłu. Kanapa w kuchni może stanowić bardzo ważny element wystroju wnętrza, wokół którego zbudujesz cichy, odsunięty od stołu i sprzętów kuchennych kącik – idealny do odpoczynku, rozmowy z sąsiadką lub przyjaciółką, która właśnie wpadła na kawę, ale też po prostu do patrzenia w zadumie przez kuchenne okno.

Jak wyglądałoby to w przypadku kuchni o niewielkim metrażu? Podobnie, jednak tu należy poszukać sofy o pasujących gabarytach. Zamiast więc np. dość obszernej sofy Austin, można wybrać niewielką i bardzo zgrabną sofę Wing. Pomysł ten ma również dodatkową zaletę – sofa Wing swoim projektem pasuje do wielu stylów wnętrzarskich, w tym do kuchni w stylu retro lub w stylu klasycznym.

Kanapa w małej kuchni

Czym należy się kierować przy wyborze odpowiedniej kanapy? Czy sofa rozkładana do kuchni to dobry pomysł?

Wybór właściwej kanapy do Twojej kuchni to oczywiście kwestia odpowiednich gabarytów, ale nie tylko. Oprócz wymiarów, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na:

  • materiał obiciowy – ten wbrew pozorom naprawdę ma znaczenie, o czym staramy się przekonywać wszystkich naszych klientów. Do kuchni wybieraj sofy obite materiałem o zwiększonej odporności na plamy i inne zabrudzenia, łatwym w czyszczeniu i odpowiednio trwałym. Jeśli zdecydujesz się na jedną z naszych sof, sam zdecydujesz, jaką tkaniną będzie wykończona;
  • kolor – jak w każdym innym pomieszczeniu, tak i w kuchni, kolor kanapy będzie miał znaczenie. Ma być dostosowany do stylu, ale i praktyczny. Postawienie na biel lub czerń może być wyzwaniem w utrzymaniu czystości;
  • projekt – nie każda sofa pasuje do kuchni. W naszej ofercie znajdziesz kanapy typowo salonowe (o fantazyjnych kształtach i z dużą ilością poduch, jak np. sofa z funkcją spania Clair), jak i te bardziej uniwersalne (np. sofa Regio).
Sofa rozkładana do kuchni

A co z sofami rozkładanymi? Czy jest dla nich miejsce w kuchni? Oczywiście! Pytanie tylko, czy przewidujesz możliwość wykorzystywania ich w tym właśnie miejscu. Sofa rozkładana w kuchni, jak np. sofa z funkcją spania Larus, może być wykorzystywana po prostu do zwiększenia komfortu Twojego wypoczynku i to w dowolnym momencie dnia.