Kolorowe fotele do salonu, czyli nowy trend, który pozostanie z nami na dłużej

Trendy od zawsze kreowane były poprzez możliwości. Gdy na rynku dostępne były fotele jedynie w stonowanych, klasycznych barwach, nie sposób było nawet myśleć o wykorzystywaniu ich w roli silnych akcentów aranżacyjnych. Jednak nowoczesne fotele dostarczają znacznie więcej możliwości. Przy tak dużej różnorodności barw i kształtów, problemem stał się obecnie umiejętny dobór i wykorzystanie kolorowych foteli. Jak ten problem rozwiązać? Czym należy się kierować przy wyborze kolorowego fotela do salonu?

Magia kolorowych foteli, czyli wpływ barw na nasze samopoczucie

Zacznijmy od tematu, który najczęściej zdaje się nam umykać. Oceniając dowolny fotel, skupiamy się po prostu na ogólnych odczuciach – czy nam się podoba, czy jednak niekoniecznie. Czy pasuje do naszego wyobrażenia i czy odpowiednio wkomponuje się w określone wnętrze. W drugiej kolejności oceniamy go pod kątem gabarytów, kształtu, komfortu i funkcjonalności. A co z kolorem? Kolor traktujemy najczęściej jako dodatek – jako element wyglądu, wpływający na ogólny odbiór mebla, ale nic poza tym. Oceniający w ten sposób, tu właśnie popełniają swój pierwszy błąd. Kolor fotela, jak i każdego innego mebla, ściany czy przedmiotu znajdującego się np. w salonie, wpływa nie tylko na jego odbiór i samą aranżację, ale i na nasze nastawienie. W jaki sposób?

Kolorowe fotele

O magii kolorów zapewne nieraz już słyszałeś. Być może nawet sam doświadczyłeś tego, że niektóre barwy nastrajają Cię lepiej, drugie gorzej. Jedne Cię uspokajają, inne wręcz przeciwnie – dynamizują Twoje działania. Dokładnie takich samych efektów możesz spodziewać się w przypadku kolorowego fotela ustawionego w Twoim salonie, a więc w miejscu nie tylko reprezentacyjnym, ale i często odwiedzanym. Fakt, że w fotelu tym spędzisz zapewne niejedną chwilę, tylko wzmocni spodziewany efekt. O czym więc powinieneś pamiętać? Jakiego działania możesz się spodziewać po konkretnych barwach?

  • Biały – neutralny, w nadmiarze może być męczący
  • Czarny – tonujący, w nadmiarze może przytłaczać
  • Szary – uspokaja i wycisza
  • Czerwony – pobudza i energetyzuje
  • Zielony – sprzyja wypoczynkowi i regeneracji
  • Niebieski – ułatwia koncentrację i „ochładza”.

Każda z barw przynosi jakiś konkretny efekt. Jeśli więc np. szukasz fotela, w którym Twoja naturalna kreatywność dostanie skrzydeł, wybierz fotel Wing w kolorze różowym. Jeśli chcesz się w swoim fotelu uspokoić i wyciszyć po całym dniu, celuj raczej w model Larus z obiciem w jasnej szarości. Po paru chwilach w butelkowo-zielonym fotelu Modo poczujesz się z kolei nie tylko odprężony, ale i wyraźnie świeższy – przynajmniej umysłowo.

Spójność stylistyczna, czyli dopasowanie koloru fotela do aranżacji salonu

Kolor fotela, w którym spędzamy czas, oddziałuje na nasze samopoczucie, ale nie pozostaje też bez wpływu na spójność stylistyczną salonu, w którym został ustawiony. Wybierając dla siebie konkretny fotel, musisz pamiętać o tym, że poszczególne style wnętrzarskie posiadają nieco inną paletę przyjaznych sobie barw. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza gdy chce się mieć salon urządzony w konkretnym, łatwo dostrzegalnym stylu. I tak:

  • styl skandynawski – uwielbia biel, szarość i jasny beż;
  • styl nowoczesny – stawia raczej na biel, czerń i stalową szarość;
  • styl klasyczny – to domena brązów we wszystkich możliwych odcieniach;
  • style retro, vintage i eklektyczny – tu możesz naprawdę zaszaleć z kolorami foteli i postawić na mocną czerwień, jaskrawą żółć lub wyrazistą, ciemną zieleń.

Niektóre style, a nawet także i niektóre wnętrza, wymagają czegoś, co nazywamy silnym, bazowym akcentem kolorystycznym. Akcentem tym jest z reguły jeden lub dwa, ustawione w centralnym punkcie meble o barwie mocno wyróżniającej się na tle otoczenia. Przykładami takich akcentów bazowych może być więc duży, wygodny uszak w kolorze czerwonym lub żółtym, albo dwa niskie, intensywnie zielone fotele. To wokół nich powstaje wówczas cała kompozycja wnętrza, która tworzy coś w rodzaju oprawy dla centralnie umieszczonego klejnotu. Ten typ aranżacji jest nie tylko dość prosty, ale też naprawdę estetyczny. Czy jednak fotele w tak mocnych, wyrazistych kolorach na pewno są meblami funkcjonalnymi? Co z utrzymaniem ich w czystości?

Komfort i funkcjonalność, czyli dobór fotela w przyjaznym kolorze

Zapewne niejeden rodzic wstrzymał się z kupnem pięknego, kolorowego fotela do salonu przynajmniej do czasu, aż jego dzieci nieco już podrosną. Bo i któż chciałby się ciągle zżymać na plamy i innego rodzaju zabrudzenia? My ten problem rozwiązaliśmy w najlepszy możliwy sposób, obijając nasze fotele materiałami o wysokiej odporności na zabrudzenia i bardzo łatwymi w pielęgnacji. Możesz teraz np. wybrać fotel Wing w pięknym, intensywnie niebieskim kolorze, tapicerowany wyjątkową tkaniną Vinici. O tym, dlaczego wybraliśmy tę właśnie tkaninę do wielu naszych mebli, przeczytasz na naszym blogu, w inspirującym artykule „Tkaniny tapicerskie Vinci. Ponadczasowa elegancja z nutką nonszalancji”.