Relaks w stylu EKO

Żeby dbać o środowisko, nie trzeba rezygnować z wygodnego życia. Wystarczy zmienić niektóre nawyki, ograniczyć zużycie plastiku i wybierać materiały bardziej przyjazne naturze – takie jak tkaniny z recyklingu. Ty również możesz działać na rzecz naszej planety! Poznaj proste sposoby, dzięki którym będziesz mieszkać bardziej ekologicznie. 

Czym jest ekologiczny styl życia? 

Bycie EKO to nie tylko modny trend, lecz przede wszystkim zmiana myślenia o otaczającym nas świecie. Coraz więcej osób rozumie, jakim skarbem jest środowisko naturalne i dlaczego warto dbać o ochronę zasobów Ziemi, lasów, zbiorników wodnych i zwierząt, którym grozi wyginięcie. 

Zarówno światowe marki, jak i małe lokalne firmy proponują nam produkty stworzone w odpowiedzialny sposób – z materiałów pochodzących z recyklingu, przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, a także surowców nadających się do ponownego przetworzenia. Warto korzystać z tych opcji, aby dołożyć swoją cegiełkę do ochrony przyrody. To właśnie nasze decyzje konsumenckie kształtują ofertę firm i można dzięki nim potwierdzić, że jest popyt na rozwiązania. 

Dbałość o środowisko jest prostsza niż się wydaje. Nie potrzeba dużych pieniędzy i rewolucji w życiu, by realnie wpłynąć na poprawę stanu naszej planety. Warto działać małymi krokami i spróbować zmienić choćby kilka swoich nawyków. Co możesz zrobić? 

1.Oszczędzaj prąd i wodę 

Pamiętaj, by gasić światło, gdy wychodzisz z pokoju. Zamień codzienną kąpiel na szybki prysznic. Takie podejście popłaca – efektem będą niższe rachunki za prąd i wodę.

2. Wybieraj produkty ekologiczne 

Ekologiczne owoce i warzywa są korzystne dla Twojego zdrowia i planety. Do ich uprawy nie wykorzystuje się chemicznych nawozów i oprysków, które są szkodliwe dla owadów.

3. Ogranicz zużycie plastiku 

Czy wiesz, że średni czas użytkowania foliowej reklamówki to 25 minut, a okres potrzebny do jej całkowitego rozłożenia może sięgać nawet 500 lat? Zamiast foliówek wybieraj torby wielokrotnego użytku wykonane z tkaniny bawełnianej. 

4. Pamiętaj o recyklingu

Całkowita rezygnacja z plastiku nie jest łatwa. Ale możesz pomóc w inny sposób – po prostu starannie segreguj odpady. Stosuj się do wytycznych przedsiębiorstwa odbierającego odpady z Twojego domu.





5. Przestaw się na zero waste 

Czy da się kupować bez opakowań? Okazuje się, że tak! Modny trend zero waste to maksymalne ograniczenie produkcji odpadów. Kupuj produkty na wagę (bakalie, soczewicę, kaszę) do własnego woreczka lub słoika. Pij wodę z kranu i noś przy sobie bidon lub szklaną butelkę na napoje. To prostsze niż myślisz! 

6. Spróbuj dać rzeczom drugie życie

Zamiast wyrzucać niepotrzebne rzeczy na śmietnik, spróbuj znaleźć dla nich nowe zastosowanie. Słoik zamień w klimatyczny lampion. Spróbuj wypleść dywanik ze sznurka wykonanego ze starych T-shirtów. Ekologia może stać się świetną zabawą!

7. Kupuj mniej 

Ograniczenie konsumpcji to najskuteczniejsza metoda na ocalenie zasobów Ziemi. Nie musisz od razu stawać się minimalistą i odmawiać sobie przyjemności. Wystarczy, że choć w pewnym stopniu zrezygnujesz z kupowania nowych rzeczy. Przysłużysz się planecie, a dodatkowo oszczędzisz sporo pieniędzy.  

8. Kupuj lokalnie

Wybierając produkty wyprodukowane w kraju wspierasz polską gospodarkę i działasz ekologicznie. Pamiętaj, że transport mebli, ubrań, warzyw i owoców z egzotycznych zakątków świata pochłania mnóstwo surowców i nie sprzyja środowisku.

9. Jedz mniej mięsa i produktów odzwierzęcych 

Czy wiesz, że produkcja mięsa ma większy wpływ na środowisko niż koncerny naftowe? Nie mówimy, że musisz od razu przejść na weganizm. Na początek spróbuj dołączyć do akcji „Bezmięsne poniedziałki” wymyślonej przez Paula i Stellę McCartney. Jeden dzień w tygodniu przeznacz na testowanie roślinnych produktów i przepisów. Poznawaj nowe smaki i zaskocz swoich przyjaciół! 

10. Zmień sposób podróżowania

Zamiast jeździć wszędzie samochodem, wsiądź na rower lub hulajnogę – oszczędzisz paliwo, a dodatkowo zadbasz o kondycję! Na dłuższych trasach skorzystaj z połączeń kolejowych.  

Naturalne materiały w Twoim domu 

Dobierając wyposażenie do swojego domu, warto decydować się na naturalne materiały, takie jak lite drewno, kamień, trawa morska, rattan oraz tkaniny pochodzenia roślinnego. Wybieraj tekstylia z bawełny, juty, lnu lub wełny. Gdy bawełniana poszewka na poduszkę czy jutowy dywanik trafią po latach na śmietnik, wkrótce ulegną biodegradacji. Tymczasem poliester będzie potrzebował nawet setek lat, by się rozłożyć. 

Aspekt ekologiczny to nie jedyna zaleta naturalnych materiałów. Tego typu produkty pomagają stworzyć przytulne, bliskie naturze wnętrze. Połącz je z kremowymi ścianami, miękką sofą, etnicznymi dodatkami i dużą ilością roślin doniczkowych, by uzyskać mieszkanie w stylu boho

Piękne i funkcjonalne materiały obiciowe pochodzące z recyklingu 

Alternatywą dla naturalnych materiałów są tkaniny pochodzące z recyklingu. Powstają w wyniku przetworzenia niepotrzebnych już tekstyliów i opakowań, na przykład butelek PET. Wybierając je, można dać drugie życie plastikowi, a jednocześnie uzyskać funkcjonalne i estetyczne obicie sofy. Które materiały obiciowe są ekologiczne? Wybierając mebel w salonie meblowym, zwróć uwagę na oznaczenia na próbniku – znajdziesz tam informację, czy tkanina jest przyjazna środowisku. 

Tkanina GRACE 

Wśród materiałów z recyklingu trzeba wymienić tkaninę GRACE. Wysokiej jakości przędza tworzy materiał przypominający naturalny len. Obicie jest wytrzymałe, odporne na mechacenie i wyjątkowo łatwe w czyszczeniu. Jeden metr bieżący tkaniny powstaje z aż 37 przetworzonych butelek PET. Wybierz obicie GRACE i daj nowej życie plastikowym odpadom!  

Tkanina FOREVER 

Innym przykładem jest ekologiczna tkanina FOREVER, która powstaje z odzieży używanej i odpadów tekstylnych. Z niepotrzebnych ubrań z poliestru wytwarza się włókna i tka z nich nowy, wytrzymały materiał obiciowy o korzystnych właściwościach użytkowych. Jej wysoką jakość potwierdza certyfikat OEKO-TEX Standard 100. Wybierz przyjemną w dotyku tkaninę FOREVER i przekonaj się, jak łatwo można ją wyczyścić samą wodą. 

Tkanina TIARA 

TIARA to tkanina pochodząca w 100% z recyklingu butelek PET. Należy do serii materiałów Active Line®, które są trwałe, antybakteryjne, oddychające i przyjemne w dotyku. Obicie TIARA wyróżnia się hydrofobowością i oleofobowością – plamy nie wnikają do wnętrz włókien, lecz zatrzymują się na ich powierzchni. Odporność na zabrudzenia i łatwe czyszczenie sprawiają, że TIARA sprawdza się w domach rodzin z małymi dziećmi oraz właścicieli zwierząt. Wybierz ją, jeśli cenisz praktyczne rozwiązania. 

Narożnik AVIVO

Skóra ekologiczna a naturalna – która jest bardziej przyjazna naturze?

Nie każdy chce kupować buty, dodatki czy meble wykończone naturalną skórą. Alternatywą dla produktów odzwierzęcych jest skóra ekologiczna – materiał o podobnym wyglądzie i właściwościach, jednak zupełnie innym pochodzeniu. Produkuje się ją na bazie tkaniny poliestrowej i pokrywa polichlorkiem winylu, by uzyskać charakterystyczną strukturę. 

W zestawieniu „skóra ekologiczna a naturalna” trudno wskazać materiał, który rzeczywiście jest bardziej przyjazny środowisku. Kupując sofę pokryta ekoskórą, możemy mieć pewność, że przy jej produkcji nie ucierpiało żadne zwierzę. Jednak obicia ze skóry ekologicznej nie ulegną tak szybkiej biodegradacji jak te wykonane ze skóry naturalnej. Wybór danego rozwiązania jest więc indywidualną kwestią. 

Pamiętaj, że dobierając meble i dodatki do swojego mieszkania, również możesz postępować ekologicznie! Sięgaj po naturalne materiały i wysokiej jakości tkaniny obiciowe pochodzące z recyklingu, takie jak TIARA, GRACE i FOREVER.