Jeśli marzysz o spokojnej, uporządkowanej przestrzeni w swoim domu, styl minimalistyczny może być idealnym wyborem. W niniejszym tekście omówimy, jakie meble minimalistyczne najlepiej pasują do tego trendu, aby stworzyć wnętrze pełne harmonii i elegancji!

Czym charakteryzuje się styl minimalistyczny?

Styl minimalistyczny wyróżnia się przede wszystkim prostotą i uporządkowaniem, co czasem może wydawać się nieco sterylne z powodu ograniczonej ilości ozdób i skromnego wystroju. Każdy mebel w takim wnętrzu odgrywa zatem praktyczną rolę i cechuje się wysoką jakością. Minimalizm ponadto doskonale komponuje się z nowoczesnymi przestrzeniami, które bardzo często charakteryzują się geometrycznymi formami.

Styl minimalistyczny we wnętrzach – na co warto się zdecydować?

Podczas urządzania wnętrza w duchu minimalizmu kluczową zasadą jest unikanie zbędnych ozdób i elementów, które nie mają funkcjonalnego zastosowania. Znany wszystkim aforyzm pt.:

mniej znaczy więcej,

przypisywany modernistycznemu architektowi Ludwigowi Miesowi van der Rohe, doskonale oddaje to, na czym należy się skupić podczas aranżacji tego typu pomieszczeń. Stąd nadmiar dekoracji może jedynie przytłoczyć przestrzeń, dlatego lepiej skoncentrować się na jakości wybranych elementów aniżeli na ich ilości. Zamawianie dedykowanych mebli minimalistycznych lub ich gotowych kombinacjami może być więc dobrym rozwiązaniem, pozwalającym optymalnie wykorzystać dostępny metraż.

Warto również skupić się na wyborze odpowiednich tkanin obiciowych dla mebli do wnętrza w stylu minimalistycznym. W tym kontekście można w ramach naszego sklepu internetowego zastanowić się nad tkaninami m.in.:

  • przyjaznym dzieciom (Dandy 17),
  • hydrofobowymi (Torre 02),
  • przyjaznym alergikom (Spirit 02),
  • wodoodpornym (Mystic 503),
  • przyjaznym zwierzętom (Vocal 24).

Aby jednak poznać ich specyfikację, zachęcamy Cię do przejścia na kategorię „Poznaj tkaniny lub odnośnik „Zobacz tkaniny na indywidualne zamówienie” w ramach danej karty produktowej. W końcu wybór odpowiedniej tapicerki będzie tak naprawdę zależał od warunków, z jakimi będzie musiała się zmierzyć w kontekście codziennej eksploatacji.

Jak urządzić salon w stylu minimalistycznym?

Coraz więcej osób decyduje się na styl minimalistyczny w swoich domach. Jest to niejako reakcja na nadmiar bodźców, które dochodzą do nas z zewnątrz. Jeśli zatem skupisz się na prostocie form w wielozadaniowej przestrzeni dziennej, zyskasz szansę na stworzenie swobodnego i lekkiego salonu w nieruchomości, która do Ciebie należy.

Konieczne jest więc podejście do aranżacji bezkompromisowo. Pierwszym krokiem jest eliminacja przedmiotów, które są zbędne lub nie pasują do reszty wystroju. Możesz zdecydować się na całkowite pozbycie się ich lub znalezienie dla nich miejsca w komodach, szufladach, lub nawet na strychu. Warto również przemyśleć liczbę dotychczasowych mebli  w salonie. Usunięcie niektórych z nich z pewnością otworzy pomieszczenie, nadając mu o wiele większy przepływ światła. Po drugie warto również postawić na…

Nr 1. Meble minimalistyczne z systemem rozkładania

Meble do minimalistycznego stylu z systemem rozkładania to funkcjonalne rozwiązanie umożliwiające przekształcenie sofy lub narożnika w łóżko. Mechanizm może być tradycyjny lub nowoczesny, obejmując opcje na sprężynach lub elektryczne. Tego typu meble minimalistyczne dostępne są w różnych:

  • kształtach,
  • rozmiarach,
  • stylach,

tak aby dopasować się do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Nasz modułowy narożnik Orlando wyposażony został w rozwiązanie typu DELFIN. Oznacza to, że mechanizm rozkładania charakteryzuje się wysunięciem wbudowanej szuflady spod siedziska mebla minimalistycznego, z której można wyciągnąć materac. Dzięki delikatnemu popchnięciu i specjalnej technologii dodatkowa część mechanicznie wskakuje na właściwą pozycję, równając się z siedziskiem. Ten wygodny system nie wymaga dużej siły i może być obsługiwany z łatwością, nawet jedną ręką przy minimalnym wysiłku.

Nr 2. Mebel minimalistyczny z pojemnikiem

Niezwykle praktyczną funkcją narożnika jest wbudowany schowek. Bez względu na rozmiar mieszkania, ta cecha mebla umożliwia szybkie uporządkowanie przestrzeni. Wiele mebli wypoczynkowych wyposażonych jest w jeden lub więcej pojemników. A to sprawia, że stają się one swoistymi skrzyniami, w których przechowasz różnorodne przedmioty, które nie mają swojego stałego miejsca na co dzień.

Dzięki narożnikowi Kelly  nie musisz się już martwić o to, gdzie magazynować rzeczy, aby salon prezentował się schludnie. Ten mebel do wnętrza w stylu minimalistycznym może w końcu pełnić funkcję przechowalni na ubrania sezonowe. Co więcej, pozwala zaoszczędzić miejsce i zwiększyć komfort użytkowania, co czyni go popularnym wyborem w pokojach dziennych. Szczególnie powinien przypaść do gustu osobom ceniącym sobie wygodę przechowywania koców, poduszek czy gazet w jednym miejscu. A wszystko dlatego, że potrzebne akcesoria są zawsze łatwo dostępne pod ręką.

Nr 3. Meble minimalistyczne z regulacjami pozycji siedzenia

Narożnik o wielu regulacjach pozycji siedzenia to nie tylko mebel pasujący do minimalistycznego stylu domu, ale również oaza elastyczności w aranżacji przestrzeni współdzielonej. Tego typu funkcjonalności sprawiają w końcu, że domownicy lub goście mają szansę dostosować meble minimalistyczne do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Dostajesz zatem szansę na zapewnienie sobie optymalnych warunków do relaksu i odpoczynku, bez potrzeby inwestycji w oddzielny fotel wypoczynkowy.

narożnik Imperio

Narożnik Imperio to doskonały wybór dla tych, którzy cenią sobie możliwość swobodnej regulacji pozycji oparcia i siedziska. Dzięki elektrycznej funkcji relaks wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk, aby moduł zaczął się rozkładać. Wielofunkcyjność tego mebla do wnętrza w stylu minimalistycznym sprawia, że doskonale sprawdza się podczas odpoczynku przy oglądaniu ulubionego filmu, jak i codziennego home office w pokojach dziennych. Niezależnie od tego, czy chcesz się zrelaksować po ciężkim dniu, czy też potrzebujesz wygodnego miejsca do pracy, narożnik Imperio spełni Twoje oczekiwania.

Jak urządzić mieszkanie w stylu minimalistycznym?

W minimalistycznym salonie nie ma potrzeby przepychania się dekoracjami, dodatkami czy bibelotami. To harmonia kolorów i przestrzeń są tu głównymi ozdobami. Niemniej jednak, aby uniknąć wrażenia zbytniej surowości, warto dodać kilka elementów, które wniosą do pomieszczenia ciepło i charakter. Na przykład, można zainwestować w tekstylia, które dodadzą przytulności i wyjątkowego klimatu.

Ozdobne poduszki, typu Scala 38, koce i narzuty idealnie współgrają ze stylem mebli minimalistycznych. W przypadku dużych okien dobrze pomyśleć nad zawieszeniem długich materiałowych zasłon. Pod warunkiem, że kolor materiału będzie harmonizował z całą aranżacją. Preferowane są tutaj subtelne, pastelowe odcienie.