Aranżacja domowego gabinetu. Dlaczego dobrze znaleźć w nim miejsce dla sofy?

Ostatnie lata pokazały nie tylko możliwość, ale nieraz wręcz potrzebę pracy w domu. Żeby jednak taka praca była w pełni wydajna, oprócz samodyscypliny i szeroko rozumianego uporządkowania, niezbędne jest również odpowiednie przygotowanie miejsca do tej pracy – niezbędny jest dobrze zaaranżowany i urządzony gabinet. Jakie meble powinny się w takim gabinecie znaleźć? To stwierdzenie być może Cię zaskoczy, ale prawda jest taka, że w dobrze pomyślanym domowym gabinecie powinna znaleźć się koniecznie sofa. Może być mała, może być rozkładana, albo modułowa, ale powinna tam być. Dlaczego właśnie sofa?

Sposób aranżacji gabinetu w domu zależy od dostępnej powierzchni. Jaką rolę w tej aranżacji może pełnić sofa?

Od czego warto zacząć urządzenie swojego domowego gabinetu? Zdecydowanie od określenia możliwości, jakimi dysponujesz. W pierwszej kolejności chodzi tu o przestrzeń, czyli dostępną powierzchnię. Inaczej bowiem będzie to wyglądało, jeśli masz do dyspozycji małe mieszkanko, a inaczej, gdy masz do zagospodarowania sporych rozmiarów dom. I tak:

  • Jeśli mieszkasz w kawalerce lub w mieszkaniu na tyle małym, że nie sposób w nim przeznaczyć jednego, oddzielnego pomieszczenia na domowy gabinet, musisz wydzielić swoje miejsce do pracy z tych pomieszczeń, które już zaaranżowałeś. W przypadku mieszkań dwupokojowych, wybierz pokój główny. Pracy w sypialni unikamy tak długo, jak to tylko możliwe. Jeśli jednak masz do dyspozycji wyłącznie jedno pomieszczenie, musisz wydzielić przestrzeń do pracy w jego obszarze. Takie wydzielenie najłatwiej jest przeprowadzić za pomocą mebli. I tu po raz pierwszy wkracza do akcji sofa. Odpowiednie ustawienie sofy – „plecami” do reszty pomieszczenia, a przodem do okna – stworzy coś na kształt małego biura, ze stolikiem, szafką lub półkami.
  • Jeśli masz do dyspozycji duży dom z kilkoma pokojami, urządzenie własnego gabinetu powinno być jeszcze prostsze. Na domowy gabinet wybierz pomieszczenie leżące gdzieś w cichej części domu, najlepiej z oknem wychodzącym na wschód lub południowy wschód (a jeśli pracujesz popołudniami, to raczej na zachód), lub też poddasze. Często niezagospodarowane poddasza to doskonałe miejsce na domowe biuro, gdzie znajdziesz spokój i jakże potrzebne w pracy skupienie.

W każdej z tych opcji w Twoim biurze może, a wręcz powinna znaleźć się sofa. Może to być mała sofa rozkładana lub nowoczesna sofa modułowa.

Sofa do biura

Dlaczego w Twoim domowym biurze warto znaleźć miejsce dla sofy? Do jakich celów możesz ją wykorzystywać?

Z jakimi meblami kojarzy nam się klasyczny gabinet? Większości z nas zapewne przede wszystkim z fotelem, biurkiem, jakimiś szafkami i półkami na książki, segregatory czy innego typu materiały. To prawda, każdy z tych mebli jest wyborem oczywistym, ale wcale nie koniecznym. Przynajmniej nie w warunkach domowych, gdzie jesteśmy ograniczani często przestrzenią, a do tego chcemy zachować spójność stylistyczną z resztą pomieszczenia. Biurko? Nie zawsze jest niezbędne i można zastąpić je stolikiem. Fotel? Jeśli nie masz biurka, to i fotel przestaje być potrzebny. Zastąpi je właśnie sofą, która jest przestronniejsza i znacznie bardziej wszechstronna. W fotelu biurowym trudno wyciągnąć się dla chwili wypoczynku i poszukania inspiracji. Na sofie możesz ułożyć się w wielu pozycjach, zwłaszcza jeśli jest to sofa rozkładana.

I tu od razu przechodzimy płynnie do wyjaśnień, dlaczego w Twoim domowym gabinecie powinno znaleźć się miejsce dla sofy. Jeśli pracujesz w domu, to znaczy, że jest to praca umysłowa, często wymagająca kreatywności, albo długich poszukiwań tego jednego, najlepszego pomysłu. Typowo biurowe warunki zdecydowanie temu nie sprzyjają. Nawet niewielka sofa modułowa, daje Ci inny poziom komfortu i zupełnie inne możliwości.

Kanapa do gabinetu

Czym warto się kierować przy wyborze sofy do domowego gabinetu? Który z naszych modeli może Cię zainteresować?

Sofę do swojego gabinetu musisz dobierać z uwzględnieniem zarówno jej gabarytów, roli, jaką ma pełnić, jak i swoich oczekiwań. Zdecydowanie musi to być sofa wygodna, ale też funkcjonalna. Bardzo dobrze, jeśli będzie wykończona obiciem odpornym na ścieranie oraz wszelkiego rodzaju plamy – o jedno i drugie bardzo łatwo w przypadku, gdy kanapa będzie stanowić element miejsca codziennej pracy. Spośród sof, jakie mamy w swojej ofercie, z całą pewnością możemy Ci polecić następujące modele:

  • Sofę Hampton – niewielką, elegancką sofę modułową idealną do każdego biura;
  • Sofę Barcelona – gdy potrzebujesz miejsca nie tylko do pracy, ale też do wygodnego wyciągnięcia się pomiędzy kolejnymi zadaniami domagającymi się realizacji;
  • Sofę Imperio – dwuosobową, elegancką sofę modułową z ruchomym zagłówkiem i pojemnikiem np. na koc i poduszki;
  • Sofę Larus – małą, rozkładaną sofę z funkcją spania, która w razie konieczności może służyć za wygodny tapczan dla Ciebie lub Twoich gości.

Czy więc sofa w domowym gabinecie jest potrzebna? Jak najbardziej! Czy znajdziesz na nią miejsce? Wbrew pozorom wcale nie będziesz potrzebować go tak wiele, zwłaszcza jeśli zamiast jednofunkcyjnego fotela, postawisz na wielofunkcyjną kanapę. Jakiejkolwiek sofy do biura nie potrzebujesz, tę właściwą znajdziesz u nas – na Wajnert.pl.

Nowoczesne sofy do biura
Nowoczesne sofy do gabinetu