Jakie znaczenie dla wyboru kanapy mają jej nóżki? W jaki sposób wpływają na pomieszczenie narożniki na niskich nóżkach, a jak sofy na nóżkach wysokich?

Wybierając nową kanapę do swojego salonu, pokoju gościnnego czy nawet do pokoju dziecięcego, zwracasz uwagę na tysiąc różnych aspektów, a czy zwracasz uwagę na nóżki? Właśnie tak, na nóżki. Ten drobny element może bowiem zadecydować o tym, czy upatrzona przez Ciebie kanapa będzie odpowiadała Ci pod kątem wizualnym, ale i funkcjonalnym. Nóżki bowiem – dokładniej ich obecność lub brak, a także kształt i kolor, wpływają na ogólny odbiór każdego mebla, również kanapy – narożnika czy klasycznej sofy.

Funkcjonalność kanapy i jej wpływ na aranżację mogą zależeć od jej nóżek. W jaki sposób?

O czym decydują nóżki w przypadku praktycznie dowolnej kanapy? Wielce prawdopodobnym jest, że po chwili zastanowienia odpowiesz, iż nóżki decydują przede wszystkim o funkcjonalności. Wiadomo, nóżki unoszą kanapę nieco wyżej, ułatwiając Ci dostęp do powierzchni pod nią i to bez potrzeby przesuwania nieraz ciężkiego mebla. I owszem, choć nóżki niekoniecznie muszą oznaczać, że kanapa będzie wyższa, ich obecność z reguły ułatwia dostęp do tej części podłogi, na której stoi. Lepsza dostępność oznacza mniej problemów z utrzymaniem czystości w domu. To ważne, ale niekoniecznie najważniejsze.

To, co zwykle jest dla nas ważne to efekt wizualny. Jego znaczenie dobrze będzie przedstawić na przykładzie klasycznej sofy, a w zasadzie trzech sof, które znajdziesz w naszej ofercie. Tymi przykładowymi modelami są:

  • sofa z funkcją spania Mika – kanapa na niskich nóżkach z tworzywa o wysokości zaledwie 6 cm;
  • sofa z funkcją spania Rio – z dość wysokimi nóżkami metalowymi, bo mierzącymi już 12 cm;
  • sofa z funkcją spania Austin – na naprawdę już wysokich nóżkach mierzących całe 15 cm.

Każda z tych sof ma podobne gabaryty i podobne funkcjonalności, a przecież różnice pomiędzy nimi zauważysz natychmiast. Tak, jest to zasługa projektu, ale również w dużej mierze samych nóżek. Nieprzypadkowo w aranżacji wnętrz obowiązuje niepisana zasada mówiąca o tym, że im mniejsze jest pomieszczenie, tym wyższe powinny być nóżki stojącej w nim kanapysofy modułowej lub narożnika. To, czy będą to nóżki drewniane, czy metalowe, ma mniejsze znaczenie. Liczy się przestrzeń pomiędzy siedziskiem a podłogą. Wysokie nóżki nadają kanapie lekkości, optycznie zmniejszają jej gabaryty, „odchudzają” ją i sprawiają, że pomieszczenie, w którym stoi, nagle wygląda na przestronniejsze. Na tym m.in. polega magia umiejętnej aranżacji wnętrz.

Kanapa do salonu na nóżkach

Nóżki kanapy mogą również wpływać na dopasowanie mebla i spójność stylistyczną całego wnętrza. Dlaczego?

Funkcjonalność w przypadku każdej kanapy jest ważna. Wybierając konkretny model, musisz np. zdecydować, czy powinna to być typowa kanapa rozkładana do salonu i czy powinna być ustawiona pod jedną ze ścian, czy stanąć na środku salonu. Wiesz już jednak, że przy wyborze kanapy liczy się również jej wygląd wpływający na optykę całego wnętrza. Obecność lub brak nóżek może zadecydować o tym, czy kanapa przytłoczy Twój niewielki salon, czy raczej nada mu lekkości. Oczywiście, w przypadku dużych salonów nóżki od kanapy również mają znaczenie. Przestronny salon z dwiema sofami lub narożnikami na wysokich nóżkach może wyglądać aż nazbyt lekko – sprawiać wrażenie pustego, zamiast komfortowego. Przyjrzyj się dwóm naszym narożnikom, jakimi są:

  • narożnik Amsterdam – z nóżkami o wysokości zaledwie 3 cm;
  • narożnik z funkcją spania oraz funkcją relaks Talisman – o nóżkach wysokości aż 12 cm.

Oba narożniki są duże i niezwykle komfortowe. Na tyle, iż żaden ich użytkownik nie może narzekać na brak wygody bez względu na to, jakiego typu wypoczynek preferuje. A przecież na pierwszy rzut oka z wygodą kojarzy nam się przede wszystkim narożnik Amsterdam. Dlaczego? Ponieważ jest posadowiony bardzo nisko i nasuwa na myśl skojarzenia z pełnymi, miękkimi poduchami ułożonymi wprost na ziemi. Taki projekt to doskonały wybór do pomieszczeń przestronnych, które samym swoim wystrojem chcą zachęcać do wypoczynku. Z kolei narożnik Talisman, mimo swoich gabarytów, sprawdzi się idealnie w średnich lub małych salonach, do których wprowadzi lekkość, bez konieczności rezygnowania z naprawdę wyjątkowego komfortu.

Kanapa do salonu na nóżkach
Kanapa na metalowych nóżkach

Wybór pomiędzy sofą a narożnikiem na nóżkach wydaje się być faktycznie niełatwy. Czemu tylko pozornie?

Kanapa to dość ogólne określenie, pasujące obecnie równie dobrze do narożników (kanapy narożnej), jak i do klasycznej sofy. Jak już wiesz, nasze narożniki, jak i sofy, występują w różnych wersjach – z nóżkami bardzo niskimi, średnimi, jak i na nóżkach o znacznej wysokości. Wszystko po to, by można było dobrać kanapę dokładnie do swoich potrzeb. Przy wyborze tym warto brać pod uwagę:

  • rozmiar pomieszczenia, w którym mebel ma stanąć – im mniejszy salon, tym wyższe mogą być nóżki przy kanapie;
  • oczekiwany efekt – jeśli chcesz urządzić pokój w oczywisty sposób kojarzący się z komfortem i wypoczynkiem, wybieraj sofy lub narożniki na jak najniższych nóżkach. Jeśli jednak bardziej zależy Ci na elegancji wnętrza, stojąca w nim kanapa powinna wspierać się na dobrze widocznych nóżkach;
  • spójność stylistyczną – są style, które wprost uwielbiają kanapy na wysokich nóżkach (np. styl skandynawski lub glamour), za to inne preferują kapany niskie, przypominające wielkie, puchate poduszkowce (styl orientalny lub boho).

To, na jaki rodzaj kanapy postawisz – a więc czy będzie to sofa, czy narożnik – ma w tym przypadku mniejsze znaczenie. O ile, rzecz jasna, wybierzesz naprawdę dobrze i postawisz na jedną z naszych, wyjątkowych kanap.

Kanapa na wysokich nóżkach