Kanapa na środku salonu? Za czy przeciw? Podpowiadamy, jak i kiedy urządzić swój salon z kanapą w jego centralnym punkcie

Istnieje mnóstwo sposobów na zaaranżowanie salonu. Jednym z chętniej wykorzystywanych ostatnio wzorców konfiguracyjnych jest salon z kanapą na środku. Ten układ jest charakterystyczny dla zachodnich wzorców wnętrzarskich. Posiada różne warianty, ale też i pewne ograniczenia. Czasami kanapa na środku salonu będzie dobrym rozwiązaniem, ale nie zawsze.

W jakich sytuacjach ustawienie kanapy na środku salonu jest dobrym rozwiązaniem? Kiedy lepiej zrezygnować z podobnego układu?

Z całą pewnością salon z kanapą pośrodku nie jest czymś, co możliwe jest do zaaranżowania w każdego typu wnętrzach. Wiele zależy tu od powierzchni (metrażu), układu przestrzennego (czy salon jest na planie kwadratu, prostokąta, a może posiada liczne skosy typowe dla poddasza) oraz od szczegółów projektowych (np. od kolumn lub innych form trwałej zabudowy). Z ustawieniem kanapy na środku salonu mogą mieć problemy przede wszystkim właściciele małych mieszkań z równie niewielkimi pokojami dziennymi, a także – w niektórych przypadkach – osoby urządzające swój salon na niskim poddaszu. Układ ten nie pasuje również zupełnie do niektórych typów mebli. Aby kanapa, sofa lub narożnik prezentowały się odpowiednio dobrze w centralnym punkcie pokoju gościnnego, muszą być meblami wolnostojącymi, a więc zaprojektowanymi, wykonanymi i wykończonymi w odpowiedni sposób. Chodzi tu przede wszystkim o odpowiednie wykonanie i wykończenie tyłu mebla, który przy ustawieniu pośrodku pomieszczenia również zostanie wyeksponowany.

Salon z kanapa po środku

Salon z kanapą na środku sprawdzi się z kolei doskonale w przypadku gdy:

  • posiadasz duży lub co najmniej średniej wielkości salon,
  • masz salon połączony z otwartą kuchnią.

Jeśli szukasz kanapy czy sofy, które będą się odpowiednio prezentować w opisywanej konfiguracji, koniecznie zajrzyj do nas, na Wajnert.pl. Każdy z modeli naszych sof i narożników jest typowym meblem wolnostojącym o wysokiej jakości wykończenia umożliwiającym ustawianie go w praktycznie dowolnej kompozycji. Przykładem niech będą meble z jednej z naszych najnowszych kolekcji, czyli sofa z funkcją spania Ambra oraz narożnik z funkcją spania Ambra.

Zalecane konfiguracje z kanapą na środku salonu. Która z nich lepiej sprawdzi się w Twoim domu?

Od czego warto zacząć, rozważając ustawienie kanapy na środku swojego salonu? Od sięgnięcia po kartkę papieru i ołówek. Pomocna może się okazać również typowa miarka budowlana zwijana, a być może nawet kreda lub taśma malarska.

Salon z kanapą na środku

Na początku powinnaś usiąść gdzieś wygodnie, przemyśleć swoją nową koncepcję i rozrysować możliwe warianty na przygotowanej wcześniej kartce. Dobry plan często jest podstawą sukcesu, a z całą pewnością jest nim przy aranżowaniu przestrzeni. Znając wymiary wybranej przez Ciebie kanapy – szczegółowe wymiary znajdziesz w opisie każdego z naszych mebli – możesz łatwo sprawdzić, czy Twój plan jest możliwy do realizacji. A jakie koncepcje masz do wyboru? Jest ich całkiem sporo, my jednak szczególnie poddajemy pod Twoją rozwagę następujące konfiguracje salonu z kanapą pośrodku:

  • Meblowa wyspa – nazwa tej koncepcji zapożyczona została od dobrze Ci znanej wyspy kuchennej. W przypadku kuchni chodzi tu o takie ustawienie ze sobą szafek połączonych jednym lub kilkoma blatami roboczymi, aby tworzyły na jej środku coś na kształt wyspy. Aby stworzyć wyspę meblową na środku salonu, możesz zestawić ze sobą np. sofę z funkcją wysuwanego siedziska z naszej kolekcji Misty, „przyklejoną” tyłem do szerokiej komody lub innego tego typu mebla. Otrzymana w ten sposób wyspa będzie stanowić mocne centrum do aranżacji salonu z kanapą pośrodku, szczególnie korzystne w sytuacji, gdy nie jest to salon zbyt obszerny. Pamiętaj tylko, aby wokół wyspy zapewnić sobie dość przestrzeni, by po salonie można się było swobodnie poruszać.
  • Dwa kręgi – jest to koncepcja zbliżona pomysłem do opisanej wyżej wyspy, jednak sam układ mebli jest tu odwrotny. O ile w przypadku wyspy meblowej meble zwrócone są do siebie „plecami”, o tyle w przypadku dwóch kręgów meble zwrócone są do siebie frontem. Na czym polega ten układ? W centrum salonu ustawiasz jeden lub dwa zwrócone do siebie frontem narożniki (mogą być też sofy), z małym stolikiem kawowym pośrodku. Układ ten pomyślany jest jako kącik relaksacyjny lub miejsce przyjmowania gości. W ten sposób możesz swobodnie wyłożyć się na wygodnym narożniku lub porozmawiać przy kawie z przyjaciółmi. W koncepcji tej doskonale sprawdzi się np. nasz narożnik z kolekcji Atlanta – wygodny i elegancki zarazem.
  • Podzielone pudełko – mając do dyspozycji duży salon, możesz spróbować podzielić go na poszczególne strefy, co przypomina nieco podzielone na 4 części pudełko. Rolę przegródek w takim układzie pełnią sofy lub narożniki, wizualnie oddzielające od siebie strefę relaksu od jadalnej czy – w przypadku kuchni otwartej połączonej z salonem – od strefy kuchennej. Dla stworzenia tego typu kompozycji polecamy chociażby nasze narożniki z kolekcji Amsterdam. Ich stylistyczna spójność sprawi, że cały salon będzie wyglądał naprawdę bardzo efektownie.
Kanapa w salonie na środku
Salon z kanapą na środku

Przedstawione przez nas koncepcje na salon z kanapą pośrodku to zaledwie wierzchołek aranżacyjnej góry lodowej, są to jednak wzorce sprawdzone i uniwersalne zarazem. A jeśli szukasz mebli do realizacji swoich pomysłów, u nas znajdziesz je bez problemu.