Kiedy łóżko z zagłówkiem sprawdzi się najlepiej? Jakie możliwości daje ten typ mebla i dlaczego powinnaś wstawić go do swojej sypialni?

Która z nas nie chce sypiać jak królowa? Aby móc tak o sobie mówić, koniecznie potrzebujemy iście królewskiego łoża, czyli łóżka obszernego, doskonale wygodnego i wyposażonego w modny oraz funkcjonalny zagłówek. Czy jednak łóżka z zagłówkiem nie są aby przeżytkiem? Dlaczego wybierano je kiedyś i z jakich powodów nadal chcemy w nich spać? Jak takie łóżko z zagłówkiem można wkomponować w nowoczesną, zaaranżowaną według konkretnym stylu sypialnię?

Łóżko z zagłówkiem kiedyś i dziś. W jakim celu dawniej decydowano się na łóżka z wysokim lub niskim zagłówkiem, a dlaczego wybieramy je dzisiaj?

Jeśli szukasz wysokiej klasy łóżek sypialnianych zaprojektowanych i wykonanych w sposób nowoczesny, z pewnością prędzej czy później trafisz na nasz sklep – Wajnert.pl. Wchodzisz więc w kategorię „Łóżka” i znajdujesz tam szeroki wybór modeli łóżek, przy czym każde z nich jest łóżkiem z własnym, zintegrowanym zagłówkiem. Jeśli nigdy wcześnie nie miałaś do czynienia z tego typu meblem, zadasz sobie zapewne pytanie – dlaczego miałabym wybrać właśnie łóżko z zagłówkiem? Pytanie to naprawdę dobrze sobie zadać przed zakupem, choćby właśnie po to, by poznać prawdziwą wartość tego rozwiązania. A więc…

Łóżko z zagłówkiem

Nie wierz we wszystko to, co wypisują w internecie. Łóżka z zagłówkiem nie powstały dlatego, by można było w nich wygodnie usiąść i pooglądać telewizję. Gdy powstawały pierwsze łóżka z zagłówkami, nie było na świecie nie tylko telewizji, ale i elektryczności. W ogóle niewiele było. A mimo to już wówczas ludzie chcieli spać w takich właśnie łóżkach. Dlaczego? Otóż, dlatego, że zagłówek:

  • zapobiega zsuwaniu się poduszek z łóżka – gdy zagłówki wchodziły w użycie, wyposażone w nie łoża stawiano zwykle w centralnym punkcie obszernej sypialni, z dala od ścian;
  • chroni przed kontaktem głowy śpiącego ze ścianą – to wariant późniejszy, gdy łóżka z zagłówkami stały się powszechniejsze i trafiły również do mniejszych sypialni, gdzie ustawiano je już pod ścianą;
  • chroni ścianę przed pocieraniem i brudzeniem – patrz punkt wyżej;
  • izoluje od twardej, na ogół zimnej ściany, zwiększając komfort śpiącego.

We współczesnych sypialniach każdy z powyższych punktów również posiada swoje zastosowanie i jest jednym z czynników decydujących o nieprzemijającej popularności łóżek z zagłówkami. Do tego, rzecz jasna, dochodzi również:

  • zwiększona funkcjonalność łóżka z zagłówkiem – choćby przez wspomnianą już możliwość zajęcia wygodnej pozycji siedzącej w takim łóżku;
  • wysoka estetyka – łóżko z zagłówkiem zawsze prezentuje się niezwykle okazale, a sam zagłówek może stanowić mocny akcent aranżacyjny.

Teraz już wiesz, dlaczego łózka z zagłówkami były, są i pozostaną modne. A czy wiesz, czym powinnaś się kierować przy wyborze takiego mebla?

Łóżko z wysokim zagłówkiem
Łóżko z niskim zagłówkiem

Nowoczesne modele łóżek z zagłówkiem. Czym różnią się od swoich przodków i dlaczego warto się na nie zdecydować?

Z przyczyn funkcjonalnych odeszliśmy już od aranżowania sypialni w taki sposób, aby łóżko stanowiło jej centralny punkt. Nadal jednak zachowanie tradycyjnych, choć nieco już zmodyfikowanych zagłówków, ma głęboki sens. Różnica polega na tym, że dziś robimy to wszystko nieco inaczej. Nowoczesne łóżka posiadają zagłówki, ale już nie zanużki (to element bliźniaczy dla zagłówka, montowany po drugiej stornie łóżka). Potrafią być bardzo szerokie, ale z reguły też o wiele niższe. Czym jeszcze wyróżniają się nowoczesne modele łóżek sypialnianych z zagłówkami?

  • Kolorystyką – spójrz tylko na nasze łóżko „Manhattan” obite tkaniną Sunny w kolorze atramentowym. Na coś takiego nie mogły sobie pozwolić ani nasze babki, ani nawet matki. I nie chodzi tu o sam kolor, ale o połączenie barwy z jakością tkaniny. To właśnie ta specjalna, nowoczesna tkanina pozwala utrzymać oryginalną głębię koloru przez lata użytkowania łóżka.
  • Funkcjonalnością – kiedyś łóżka służyły wyłącznie do spania (no, może nie tylko), dziś możesz wybrać np. eleganckie łóżko „Rea” z przestronnym pojemnikiem na pościel i zyskać dodatkowo funkcję skrzyni. Taki pojemnik odciąży Twoje szafy i szafki, bo będziesz mogła w nim trzymać pościel, koce, bieliznę pościelową (poszwy i poszewki) oraz wiele innych rzeczy. I to bez wstawiania dodatkowych mebli do sypialni.
  • Stylizacją – dawne łóżka potrafiły być piękne, ale to samo potrafią też i współczesne. Spójrz tylko na nasze modele „Harlem”, „Glame” czy „Flores”. Każde z nich jest nieco inne i daje nieco inne możliwości aranżacyjne, ale też każde robi niezwykle pozytywne wrażenie samym swoim wyglądem. A możesz być pewna, że spędzona w nim noc wrażenie to jedynie wzmocni.
Łóżko sypialniane z zagłówkiem

A skoro mowa już o możliwościach aranżacyjnych łóżek sypialnianych z zagłówkami, to warto wspomnieć, że są one naprawdę spore. Łóżka tego typu sprawdzą się w sypialni urządzonej w stylu klasycznym oraz wszystkich jego pochodnych (np. w stylu glamour lub francuskim), a także w dużo bardziej nowoczesnych aranżacjach. Wszystko bowiem zależy od samego projektu łóżka oraz od umiejętnego wkomponowania go większą całość. Mając do dyspozycji ofertę równie ciekawą, jak nasza, z pewnością poradzisz sobie z tym wyzwaniem.