Masz zamiar sprawić, aby Twoja sypialnia była miejscem ukojenia ciała i umysłu? By dostarczała przyjemnych wrażeń estetycznych, ale bez niepotrzebnej, mogącej zaburzyć sen stymulacji wzroku? Szukasz rozwiązania wyważonego, prostego, ale eleganckiego jednocześnie? Jeśli tak, to znaczy, że potrzebna Ci jest sypialnia w stylu klasycznym. Nie wiesz, jak ją urządzić? To żaden problem! Podpowiemy Ci, czego szukać, na co uważać i czym kierować się przy wyborze mebli do swojej klasycznej sypialni.

Czym jest aranżacja w stylu klasycznym? Jak powinny wyglądać wnętrza wykończone w tym stylu?

Styl klasyczny to absolutnie najstarszy styl, jaki możemy dzisiaj spotkać w aranżacji wnętrz. Można powiedzieć, że jest to styl długo dojrzewający, ponieważ jego początki sięgają greckiego antyku, a zmiany, jakie w nim zachodziły na przestrzeni wieków, okazały się stosunkowo niewielkie. Podstawa pozostała ta sama – zawsze na pierwszym miejscu była i jest harmonia; harmonia układu mebli i doboru barw. Wnętrza w stylu klasycznym muszą być spokojne, wygodne, nic nie może w nich wprowadzać wyjątkowo niewskazanego zamieszania. Barwy mamy wyciszone, stonowane, bardzo rzadko dobierane na zasadzie kontrastu. Kolory są raczej tłem dla formy i dla przestrzeni, a o tę właśnie przestrzeń należy bardzo zadbać poprzez unikanie nadmiaru mebli i dodatków.

Jednym ze znaków rozpoznawalnych wnętrz w stylu klasycznym jest to, iż są to aranżacje niemalże doskonale uniwersalne. Być może nie każdy uzna je za idealne dla siebie, za to z pewnością nikt nigdy nie będzie czuł się w nich nieswojo. Jeśli więc szukasz pomysłu na wnętrze zapewniające każdemu uczucie komfortu, wybierz właśnie styl klasyczny.

Jak powinna być urządzona sypialnia w stylu klasycznym? Na jakich zasadach warto oprzeć aranżację tego wnętrza?

Sypialnia w stylu klasycznym – czasem nazywana po prostu sypialnią klasyczną – obowiązkowo musi stosować się do podstawowych zasad tego stylu. Nie może być więc ekstrawagancka, przesycona mocnymi barwami, kontrastem czy zwyczajnie zagracona. Klasyczna sypialnia to oaza spokoju zapewniająca dobry i zdrowy wypoczynek domownikom.

Jak umeblować taką klasyczną sypialnię? W naszej ofercie znajdziesz meble do sypialni, które doskonale wpisują się w wymogi stylu klasycznego. Są tam meble wyważone w formie i w barwie, zapewniające bardzo duży komfort, wzorowane na ponadczasowych, jakże chętnie wykorzystywanych przez styl klasyczny projektach. Spójrz tylko na fotele Imperio lub Hampton – oba bardzo klasyczne, eleganckie, wygodne, a jednocześnie wyraźnie od siebie różne. Już samo to pokazuje, jak pojemnym stylem jest styl klasyczny i jak różne postacie może przybierać Twoja klasyczna sypialnia.

Jakich mebli warto użyć do aranżacji sypialni w stylu klasycznym? Czym powinno się wyróżniać wyposażenie klasycznej sypialni?

Mało który styl wnętrzarski przykłada tak dużą wagę do mebli, jak właśnie styl klasyczny. W wielu innych aranżacjach meble mogą zejść na drugi plan, przegrywając z barwą i formą ścian, z oświetleniem czy najrozmaitszymi dodatkami. W stylu klasycznym to meble są podstawą aranżacji, a w przypadki sypialni w stylu klasycznym powinny to być meble:

  • drewniane – nie ma tu miejsca na stal, metale kolorowe czy tworzywa sztuczne, choć może pojawić się szkło lub naturalny kamień;
  • tapicerowane – a tapicerowanie to musi być naprawdę wysokiej klasy, ponieważ styl klasyczny jest stylem eleganckim, gustownym nawet w swoim skromnym wydaniu.

Ważne jest również to, aby meble w sypialni klasycznej były ze sobą spójne, najlepiej aby pochodziły z tej samej kolekcji. Ta estetyczna spójność mebli to kolejny z wyróżników stylu klasycznego, a powinna być zachowana nie tylko w ramach jednego pomieszczenia, ale wręcz całego domu lub mieszkania.

Podstawą aranżacji klasycznej sypialni było, jest i pozostanie łóżko. I to nie byle jakie łóżko! W nowoczesnej wersji stylu klasycznego powinno to być niskie łóżko do sypialni i koniecznie, ale to koniecznie musi to być łóżko z zagłówkiem. Łóżek odpowiadających temu opisowi mamy w swojej ofercie co najmniej kilka, a każde odpowiednie do nieco innej wersji takiej sypialni klasycznej. Możesz więc np. wybrać:

  • łóżko Fly – dostępne również w wersji z pojemnikiem na pościel. Jest to łóżko doskonale sprawdzające się w jasnej sypialni klasycznej stroniącej od nadmiaru ozdób, za to stawiającej na tworzenie miłej, ciepłej i bardzo komfortowej atmosfery;
  • łóżko Karo – niskie, eleganckie, o delikatnej formie i wysublimowanej barwie (jasny krem), którą możesz na zamówienie zastąpić kolorem dobranym z naszej bogatej palety barw;
  • łóżko Flores – to jeden z naszych bardziej ozdobnych modeli łóżka, który jednak doskonale sprawdza się w typowo klasycznej aranżacji. Bogaty zagłówek komponuje się z meblami stylizowanymi na antyki, również po ustawieniu ich w dość nowoczesnym wnętrzu. Takie połączenie nada Twojej klasycznej sypialni naprawdę wyjątkowego uroku.

Projektując swoją wymarzoną sypialnię, pamiętaj, że choć styl aranżacji wnętrz jest ważny, to kluczem jest Twój własny komfort i samopoczucie. Będzie to przede wszystkim Twoja sypialnia i Ty najlepiej wiesz, co powinno się w niej znaleźć, a co niekoniecznie – bez względu na to, co na ten temat mówią zawodowi dekoratorzy wnętrz.