Czy fotel z wysokim oparciem sprawdzi się w Twoim salonie? Podpowiadamy, co należy wziąć pod uwagę przy jego wyborze

Wysokość oparcia to jedna z ważniejszych cech decydujących o wyborze fotela. Fotel z wysokim oparciem kusi przede wszystkim fanów stylu klasycznego oraz stylów pokrewnych. Równie mocno przemawia do wielbicieli komfortu. Jednak decyzję o wyborze takiego fotela zawsze warto najpierw dobrze przemyśleć. Dlaczego? Ponieważ fotele tego typu wymagają odpowiedniego ustawienia oraz przedstawienia. O czym więc warto pamiętać, wybierając fotel z wysokim oparciem do swojego salonu?

Jak fotele z wysokim oparciem mogą wpływać na odbiór całego wnętrza? Gdzie można, a gdzie lepiej ich nie ustawiać?

Fotele z wysokim oparciem, nawet te lekkie, o bardzo nowoczesnej linii, nie należą do najmniejszych mebli, jakie mogą trafić do Twojego salonu. Bez względu na ich kształt oraz wagę, musisz być gotowy na to, iż zajmą całkiem sporo przestrzeni – jeśli nawet nie w sposób rzeczywisty, to na pewno optycznie. I tu pojawia się pierwsza kwestia, którą należy rozważyć. Czy Twój salon jest gotowy na duży fotel? Czy masz w nim dostatecznie dużo miejsca? Czy aranżacja, na którą się zdecydowałeś, jest gotowa na przyjęcie podobnego mebla? Czy pomieszczenie, w jakim ma stanąć, jest dostatecznie dobrze oświetlone?

Fotel wypoczynkowy z wysokim oparciem

Ale zacznijmy od tematu funkcjonalności oraz optycznego odbioru wnętrza, do którego chcesz wstawić fotel z wysokim oparciem. Istnieje kilka złotych zasad ustawiania tego mebla, które mówią, iż:

  • fotela z wysokim oparciem nie ustawiamy w obrysie okien lub drzwi tarasowych, aby nie zasłaniał dostępu światła słonecznego do wnętrza pomieszczenia;
  • ustawianie foteli tego typu w pobliżu drzwi wejściowych, zwróconych plecami do wejścia, uznawane jest za nieeleganckie;
  • fotel z wysokim oparciem nie powinien być ustawiany bezpośrednio przed ważnym elementem wystroju wnętrza (np. przed witryną lub wysoką półką z książkami), aby nie zasłaniał jego widoku oraz nie blokował dostępu do niego.

Fotel z wysokim oparciem, choć potrafi być bardzo elegancki, stawia przed aranżerami wnętrz pewne wymagania i zmusza do kreatywności. Czy więc warto narażać się na tego typu trudności?

Fotele z wysokim oparciem do salonu

Jakie możliwości aranżacyjne dają nam wygodne fotele z wysokim oparciem?

Elegancki fotel z wysokim oparciem jest jednym z tym mebli – obok narożnika czy sofy – który stanowi doskonałą podstawę aranżacyjną dla całego salonu. Dlaczego?

Aranżując salon, wiele osób korzysta z dość prostego zabiegu, jakim jest wybór podstawy aranżacyjnej, wokół której komponowana jest reszta przestrzeni. Zwykle jest to ładny, elegancki mebel w rodzaju narożnika lub sofy, koniecznie w stylu, w jakim ma być całe to pomieszczenie. Dokładnie tę samą rolę pełnić może duży fotel z wysokim oparciem. Jeśli masz ku temu warunki, możesz zdecydować się na dwa takie fotele. Doskonałym pomysłem będzie np. postawienie na jeden lub dwa klasyczne uszaki w głębokich, intensywnych kolorach. Jeśli klasyczne uszaki okażą się dla Ciebie zbyt masywne i „ciężkie” wizualnie, możesz wybrać jedną z ich lżejszych wersji, np. nasze fotele Wing w kolorze, który najbardziej będzie Ci odpowiadał. O tym, jakie powinny to być kolory i dlaczego właśnie takie, przeczytasz w naszym poradniku „Kolorowe fotele do salonu, czyli nowy trend, który pozostanie z nami na dłużej”.

Nowoczesny fotel z wysokim oparciem

Dlaczego fotel wypoczynkowy z wysokim oparciem jest doskonałą podstawą do stworzenia własnego, domowego kącika relaksu?

Fotele od zawsze pełniły funkcję reprezentacyjną, a mniej więcej od XIX wieku projektanci i producenci mebli zaczęli dodawać do nich coraz to nowe rozwiązania zwiększające komfort. Doskonałym przykładem nieco wyprzedzającym ten trend są fotele uszaki, które przecież stanowią niemalże wzorzec foteli z wysokim oparciem. Uszaki pojawiły się po raz pierwszy w Anglii około 1600 roku. Choć do dziś pełnią funkcję właśnie reprezentacyjną – taki fotel ustawiony w salonie z miejsca podnosi ocenę całego wnętrza, nadając mu tej wyjątkowej, klasycznej ekskluzywności – u podstaw ich powstania leżał właśnie komfort. Swoją oryginalną budowę zawdzięczają temu, iż miały chronić siedzące w nim osoby przed chłodem i przeciągami wszechobecnymi w ówczesnych zamkach, pałacach i kamienicach. I robiły to oraz robią nadal bardzo skutecznie.

Dziś fotele uszaki kojarzone są przede wszystkim z nieco leniwym, komfortowym wypoczynkiem w doskonałych warunkach, jakie potrafią stworzyć. Często wykorzystywane są jako podstawa do stworzenia prywatnego, domowego kącika relaksu. W takim uszaku z wysokim oparciem można wygodnie spędzić wiele przyjemnych chwil, z książką w ręku i z filiżanką aromatycznej herbaty lub kawy gdzieś na podorędziu. Wysokie oparcia gwarantują doskonałe podparcie dla zmęczonych pleców i obolałego karku, a ich charakterystyczne „uszy” dają również podparcie dla chylącej sią na bok głowy. Trudno o lepszy mebel na długi wieczór lub miłe popołudnie.

A jeśli chcesz wiedzieć więcej o fotelach, w których aż chce się spędzić wiele godzin, koniecznie przeczytaj „Fotel do czytania musi być nie tylko wygodny, ale przede wszystkim dopasowany do Twoich potrzeb. Co to oznacza w praktyce?”. Z poradnika tego dowiesz się, że sama wygoda to nie wszystko.