Masz pomysł na czarną kanapę w swoim salonie? Zobacz, jakie wymogi stawia tego typu mebel i jak możesz go wkomponować w pomieszczenie

Trudno o bardziej elegancką, ale i wymagającą barwę, niż czerń. Czarny jest synonimem luksusu, klasy i dobrego smaku. Czarne meble są gustowne, ale również dominujące i trudne w aranżacji. Czarna sofa czy kanapa narożna może stanowić doskonałą bazę do stworzenia naprawdę wyjątkowego salonu, jednak kompozycja taka wymaga dobrego planu i niemałego wyczucia. Co możesz w zamian osiągnąć? Jakie możliwości daje czarna kanapa i czym możesz tę czerń zastąpić, nie tracąc nic na efekcie końcowym?

Czarna sofa czy czarny narożnik? Która z tych dwóch propozycji lepiej sprawdzi się w Twoim salonie?

Jak już wielokrotnie pisaliśmy w naszych poradnikach, jednym ze sposobów na stworzenie doskonałego salonu jest bazowanie na tzw. podstawie aranżacyjnej. Taką podstawą zwykle są kluczowe dla danego pomieszczenia meble, a w przypadku salonu najlepszymi rozwiązaniami będą:

Każdy z tych mebli może być wykończony obiciem w kolorze czarnym i stanowić punkt, wokół którego stworzysz naprawdę niezwykłe wnętrze. Musisz jednak pamiętać, że nie każdy salon meble te zaakceptuje. Dlaczego?

Czarna kanapa

Czarna sofa, czarna kanapa rozkładana czy czarne fotele sprawdzą się w praktycznie każdym przypadku. Meble te nie stawiają większych wymagań względem pomieszczenia, w jakim mają być ustawione. Inaczej jednak rzecz ma się z czarnymi narożnikami, zwłaszcza gdy są to te naprawdę duże, komfortowe modele. Zwykle wstawienie kanapy narożnej do salonu nie nastręcza wielu trudności, nawet jeśli jest to salon o niewielkim metrażu. Przy odrobinie kreatywności da się taki mebel wpasować tak, aby było i ładnie, i funkcjonalnie. Jednak czarny narożnik wstawiony do niewielkiego salonu najprawdopodobniej zdominuje to pomieszczenie, stając się tak mocnym punktem aranżacyjnym, iż cała reszta po prostu zniknie w jego cieniu. A to jest właśnie coś, czego byśmy nie chcieli. Jeśli więc masz do dyspozycji niewielki salon, postaw na czarną sofę. Czarne kanapy narożne to doskonała opcja, ale dla większych powierzchni.

Czarna rozkładana kanapa do salonu oraz czarne fotele pozostawiają równie dużą dowolność co sofa i wyłącznie od Twoich planów względem wyboru stylu wnętrzarskiego zależy, na co zechcesz ostatecznie postawić.

Kanapa czarna

Jak zestawić czerń sofy z pozostałymi elementami salonu? Jakie kolory najlepiej komponują się różnymi odcieniami czerni?

Załóżmy, iż marzy Ci się salon w stylu klasycznym, jednak przedstawiony na nowoczesną modłę. Rezygnujesz więc z brązów i beży, tak mocno z tego typu aranżacją utożsamianymi, a w ich miejsce szukasz barw mocnych, jednak nadających wnętrzu wciąż tej samej elegancji. Przy tego typu założeniach postawienie na czerń zdaje się być więcej niż oczywistym rozwiązaniem.

Jednak postawienie na czarną sofę lub kanapę w salonie wiąże się z pewnym ryzykiem. Czerń jest barwą mocną, niezwykle wyrazistą, czasem wręcz tłamszącą wszystkie połączone z nią kolory. Jak więc połączyć ją w salonie tak, aby nie zdominowała całego wnętrza? Należy to zrobić według następujący zasad:

  • nie przesadzaj z ilością czarnego – postawiłeś na czarną sofę? Dodaj do niej czarny fotel lub parę puf i tyle;
  • połącz czerń z barwami, które je lubią – białe ściany, czerwony dywan, głęboka zieleń lub ostra żółć dodatków to tylko przykłady tego, co możesz zrobić;
  • wybierz czerń w mniej głębokich odcieniach lub kolory do czerni zbliżone – Twoja nowa sofa wcale nie musi być faktycznie czarna, może być jedynie ciemna.

Jeśli szukasz dla siebie wygodnej czarnej kanapy, mamy dla Ciebie kilka propozycji. Być może zainteresuje Cię:

  • Sofa Barcelona – to propozycja właśnie dla kogoś, kto lubi styl klasyczny, ale chciałby nadać mu nieco nowoczesnego wyglądu. Ten model to doskonały przykład współczesnej elegancji, spokojnej, ale wyrazistej. Jeśli zdecydujesz się na wersję ze skórzanym obiciem, do elegancji tej dojdzie wyraźny akcent luksusu;
  • Sofa Kelly – tu z kolei coś dla osób, które na bazie czarnej sofy zamierzają stworzyć wnętrze ciepłe i przytulne. Czerń obicia tego modelu została celowo rozświetlona, a w połączeniu z nóżkami w kolorze dębu otrzymaliśmy idealny, rodzinny mebel do gustownego salonu.

A co jeśli czerń jednak nie jest dla Ciebie? Czym możesz ją zastąpić?

Czarna kanapa w salonie

Jakimi barwami możesz zastąpić głęboką czerń? Na jakie kolory postawić, jeśli czarna kanapa okaże się dla Ciebie zbyt czarna?

Nie każdy salon toleruje czarne meble i nie każdy ich użytkownik dobrze się z nimi czuje. Nie znaczy to wcale, że w takiej sytuacji musisz pożegnać się z efektem eleganckiego, nowoczesnego salonu. Czym możesz zastąpić kanapę o barwie głębokiej czerni? Nasze propozycje to:

  • Sofa Austin – z funkcją spania, w kolorze khaki,
  • Sofa Napp – również z funkcją spania, jednak w kolorze ciemny brąz,
  • Sofa Reggio – niewielka, idealna do małego salonu sofa w kolorze khaki,
  • Sofa Barcelona – z funkcją spania, wykończona tkaniną Tivoli w pięknej, niezwykle eleganckiej ciemnej szarości.

Jak widzisz, możliwości masz całkiem sporo, a przecież to daleko nie wszystkie mogące Cię zainteresować modele, jakie znajdują się w naszej ofercie. Nie ważne, czy szukasz kanapy czarnej, czy po prostu ciemnej – tę odpowiednią znajdziesz na Wajnert.pl.